תכניות מיוחדות

בלדה לאיש רזה: חוגגים 75 לבוב דילן

בלדה לאיש רזה: חוגגים 75 לבוב דילן

סגול 59, ברק חיימוביץ', ונדב הלפרין חוגגים יום הולדת 75 לבוב דילן

תכנית מיוחדת שמנסה לגעת באינסוף העולמות שמרכיבים את יצירתו של אחד מחשובי המשוררים והמוזיקאים החיים בדורנו

להאזנה לחצו כאן

דברים שכתב עורך התכנית - נדב הלפרין:

 

"השבוע יחגוג שבתאי זיסל צימרמן, בוב דילן בשבילכם, את יום הולדתו ה-75, ואני נזכר בפעם הראשונה שהפציע בחיי, ישבתי באותה העת מול המסך, גיטרה קלאסית גדולה מדי מונחת על גופי בן ה-11 שמעולם לא נועד לה, ומולי ניצב טיפוס נערי, צנום, לבוש במה שנראה כז'אקט זול ומשומש, בלוריתו נמשכת מעלה ברישול, מול פיו מה שנדמה כמתקן עינויים משונה מחנות הכל בדולר, וגיטרה גדולה לא פחות משלי מחובקת בידיו. הוא שר אז על התשובה שנישאת ברוח בקול שזלזל ומחה בו זמנית כנגד כל שנהגתי להאזין לו - כנות ערומה ממלבושי מלכות וטקס, נימה נבואית אך לא מטיפה, פשטות שלידתה בגאונות - כל אלה היו שם, ואני ידעתי שהשאלה שנישאה אלי ברוח הצלילים הללו תקנן בי לנצח, ושהקול הזה ומילותיו ירחפו מעלי תמיד, להזכיר לי שזמני חיי משתנים.

מהפריטה הנמרצת שפותחת כמו בירייה את אלבומו הראשון, דרך האורגן הבוהק של Highway 61, מהגיטרה העוקצנית של Blonde on Blonde דרך הכינור המעושן ב- Desire, מהמפוחית המצמררת של John Wesley Harding והבנג'ו החלומי של Pat Garrett & Billy the Kid בואכה התווים האקוסטיים הרכים עד כאב של Blood on the Tracks - בוב דילן הפך לחלק מעורי, והקול הזה שלו על גלגוליו (חדים וקהים, שבורים ושלמים, צרודים ומלטפים) הרבים מספור, היה לי בית, מגן ומחסה, מקום בעולם.

כן, דילן אינו מוזיקאי או משורר נערץ בשבילי, לפחות לא במובן המקובל, הוא יבשת, אדמה חדשה לגלות, כשבמסע זועקים נגד העוולות החברתיות ונגד העוולות שבנפש. נעים בחופשיות בין רציפי הרכבת של ההיסטוריה, התנ"ך, המערב הפרוע, העבדות. עולים בהרי קולורדו, צועדים ברחובות צדדיים בניו יורק, מזיעים בבתי החרושת בהיבינג מינסוטה, שטים בנהר המיסיסיפי ונחים על חופי הזהב של אקפולקו. וברקע, כרחש בלתי פוסק, חומרי החיים של האדם - אהבה, שנאה, קנאה, אמונה - והכל דוחק בך כרוח גבית, בהתרסה כלפי משקולות העצב והבדידות והייאוש, אל עבר השחרור הפנימי, הגאולה שתגיע בכל יום ודאי. Any day now.

מצחיק לומר, אבל חוויתי את כל תהפוכות דילן כאילו נכחתי וצפיתי בהן בזמן אמת, המעבר מהגיטרה האקוסטית לחשמלית, הזקן, הכובע רחב השוליים, ההתנצרות והשיבה לחיק היהדות, בדיחות נונשלנטיות בקבלות פרס וזיופי הבה נגילה בערב התרמה של חב"ד - כל משבריך וגליך.

אני הולך עם בוב מזה עשר שנים, ומחר בחצות, שעת צהריים בארצו של הדוד סם, כשבוב ודאי יעביר שבת רגועה בביתו במאליבו, או בבית הקיט הנוסטלגי במינסוטה מקום לידתו, נפגש באולפן גלצ Sagol 59, ברק חיימוביץ' ועבדכם הנאמן לשעתיים של אהבה גדולה למרחב הבלתי נדלה, למסתורין ולקוטביות של היצירה הדילנית - בתכנית ששמה הוא "בלדה לאיש רזה". זו דרכנו לאחל מזל טוב."

תאריך תיאור להאזנה
22/05/16 בלדה לאישה רזה: חוגגים 75 לבוב דילן - התכנית המלאה