מגזין
  Bookmark and Share
close

מה שקרה מזמן: 35 שנים לפינוי ימית

בכל שבוע נביא לאוזניכם הקלטת ארכיון לרגל תאריך מסוים, אירוע מיוחד ועוד. הפעם: מציינים את פינוי ימית שבסיני עם תכנית של עדנה פאר עם החיילים שהשתתפו במבצע הפינוי

ארכיון גלצ

העיר ימית, שהייתה מרכזו של האזור ההתיישבותי "חבל ימית" וכלל יישובים נוספים, הוקמה בשנת 1973 בקצה הצפון-מזרחי של חצי האי סיני. הגרעין ההתיישבותי שהקים את העיר היה מורכב מעולים חדשים מברית המועצות. חברי הגרעין ירדו לאזור בזמן מלחמת יום הכיפורים.

העיר תוכננה להיות עיר גדולה עם נמל עמוק-מים ומטרתה הייתה לחזק את הקשר בין סיני לישראל, ליצור אחיזה רצינית בשטח ולנתק את רצועת עזה מחצי האי סיני. כמו כן, תוכננה להיות עיר החוף השלישית בגודלה בישראל אחרי תל אביב וחיפה.

תשע שנים אחרי הקמתה, בשנת 1982, פונתה העיר ונהרסה במסגרת הסכם השלום בין ישראל למצרים. רוב תושבי המקום התפנו מרצון, אך בעקבות התבצרות של מספר אנשים בבתים, גלש הפינוי לעימות אלים. על מערך הפינוי פיקד אריאל שרון.

השבוע אנחנו מביאים לכם את התכנית "אוזן קשבת" שערכה והגישה עדנה פאר. בתכנית, ששודרה כארבעה חודשים לאחר הפינוי מדברת פאר חיילים וחיילות שהשתתפו בפינוי חבל ימית ומספרים על רגשותיהם וחוויותיהם מאותו אירוע מכונן:

עורך ראשי: רותם בן-חמו
עורך משנה: אהד ברזל


מאזינים יקרים,
רוצים לבחור את נושא הפינה הבאה?
זוכרים שידור שהאזנתם לו בגל"צ בעבר ותרצו להאזין לו שוב?
פנו אלינו לכתובת הדואר האלקטרוני mizman@galatz.co.il וציינו את שמכם, כתובתכם וכל מה שזכור לכם מהשידור.
החיפוש בארכיון - עלינו!

21/04/17 | 08:37