מגזין
  Bookmark and Share
close

הכירו: המועמדים בבחירות לנשיאות בצרפת

בסיבוב הראשון של הבחירות בצרפת מובילים כעת עמנואל מאקרון הצעיר ומארין לה פן, נציגת הימין הקיצוני. ניסים זווילי, שגריר ישראל בצרפת לשעבר: "הצרפתים לא בעד אף מועמד"

שירה נאות

שגריר ישראל בצרפת לשעבר ניסים זווילי שוחח הערב (חמישי) עם אילאיל שחר ויעקב ברדוגו על הבחירות שייתקיימו במדינה בקרוב. לדבריו, "הסיבה לאי וודאות בבחירות הקרובות נובעת מזה שרוב המצביעים הולכים להצביע נגד, אין מבחינת הצרפתים מועמד אידיאלי".

אם עמנואל מאקרון יבחר הוא יהפוך לנשיא צרפת הצעיר ביותר אי פעם - בן 39 בלבד. הסקרים האחרונים מציבים אותו במקום הראשון וסקרים באשר לסיבוב ההצבעה השני מנבאים שאם יתמודד בו, הוא ינצח. מאקרון מעולם לא התמודד בבחירות ולא כיהן כנבחר ציבור. לפוליטיקה הוא הגיע דרך העסקים - תחילה היה יועץ כלכלי לפרנסואה הולנד ולאחר מכן כשר הכלכלה.

הדברים העומדים בבסיס המצע שלו - קיצוץ מיסים, הורדת שיעור האבטלה ועצירת השימוש בפחם לטובת אנרגיה מתחדשת.

מארין לה פן מנהיגה את מפלגת הימין הקיצוני "החזית הלאומית" בשש השנים האחרונות והביאה את המפלגה להישגים שלא נראו עד כה. לה פן סחפה את הצרפתים לאורך מסע הבחירות אך כעת ניצבת שניה בסקרים. גם אם תעלה לסיבוב הבחירות הבא, אף סקר לא מנבא שתזכה בו. לה פן ידועה בהתבטאויות השערורייתיות שלה - מההכרזה לפיה המוסלמים בגרמניה דומים לכיבוש הנאצי, ועד הכרזות לפיהן תאסור על חבישת כיפות במרחב הציבורי.

הדברים העומדים בבסיס המצע שלה - פירוק האיחוד האירופי, גירוש מהגרים בלתי חוקיים והפיכת גיל 60 לגיל הפרישה.

ז'אן לוק מלאנשון נחשב למתמודד האנטי-ממסדי. הוא פיתח הולוגרמה מיוחדת המאפשרת לו לנאום במספר כנסים מדי ערב, וכך ממשיך לחרוש את צרפת עד ליום הבחירות עצמו. מלאנשון קורא לצרפת לעזוב את האיחוד האירופי בטענה שהכלכלה הליברלית באיחוד מונעת מהשגת שינוי דמוקרטי אמיתי. מלאנשון לא מצליח להשיג את הקולות הצפים, ועל פי רוב הסקרים לא יצליח להעפיל לסיבוב הבחירות השני.

הדברים העומדים בבסיס המצע שלו - עזיבת ברית נאטו לטובת 'ברית בוליבאר' עם קובה, ונצואלה, איראן והונדורס, עצירת תופעת חסרי הבית והורדת גיל ההצבעה ל-16.

פרנסואה פיון הצליח לשרוד את אחד החיסולים הפוליטיים הממוקדים שנראו לאחרונה. שורת תחקירים בתקשורת טענו ששילם משכורות עתק מכספי הציבור לאשתו ולילדיו עבור עבודה שמעולם לא ביצעו. פיון הצהיר שיפרוש אם תפתח נגדו חקירה פלילית אך חזר בו. אם יבחר התיק נגדו יסגר. אם יורשע, יתכן שילך לכלא. למרות ההאשמות פיון מיצב את עצמו כמועומד ריאלי, וכקרבן של הממסד - העיתונות ובתי המשפט.

הדברים העומדים בבסיס המצע שלו - הסרת העיצומים על רוסיה וסיוע לנשיא סוריה במלחמתו נגד דאעש, ביטול "מס העושר" של צרפת וחוק שיכריח הורים הנעזרים בשירותי הרווחה לחתום על "אמנת אחריות הורית".

20/04/17 | 17:14