מגזין
  Bookmark and Share
close

ידעו - אבל התעלמו: מסמכי האו"ם בשואה נחשפים

נחשף ארכיון של מסמכי הוועדה לפשעי מלחמה של האו"ם בשואה. המסמכים כוללים את כתב האישום שהכינו בעלות הברית, ועדויות שהוברחו ממחנות המוות ובוועדה התעלמו מהן

מערכת גלצ

70 שנה מסמכי הוועדה לפשעי מלחמה של האו"ם שכבו במרתף בארצות הברית כמעט בלי אפשרות לגשת אליהם. החוקרים שניסו נתקלו בערימת מכשולים בירוקרטיים - עד עכשיו. כתוצאה מסיוע של שגרירת ארצות הברית לשעבר באו"ם, חוקר בריטי הצליח לשים ידו על המסמכים. הצצה ראשונה אליהם התפרסמה אתמול (שלישי) בדמות כמה קטעים מספרו.

המסמכים חושפים כמה פרטים מעניינים, בין היתר כי הקריאות הראשונות להיאבק במכונת הקטל הנאצית הגיעו דווקא ממדינות מזרח אירופה ולא מהמערב, בפולין, וגם בסין למשל. כמו כן, במסמכים נחשף שמדינות רבות הכינו כתבי אישום להיטלר ולמנהיגים אחרים במנגנונים הנאצים כבר בשנת 1994.

העדויות על מחנות המוות שהוברחו משטח הרייך והגיעו לידי המועצה אינן חושפות מידע חדש, אבל יש במסמכים אוצר בלום של מידע על התקופה, כך הסביר דוקטור דוויד זילברקינג, חוקר בכיר ועורך קובץ המחקרים של "יד ושם". "על ידיעות מהשואה שהגיעו לבעלי הברית ידענו הרבה זמן. מה שחדש במקרה הזה הוא פתיחת הארכיון של וועדת פשעי המלחמה של בעלות הברית - זה כולל את הפרוטוקולים של הישיבות, איך ולמה הם החליטו את מי להעמיד להעמיד למשפט, מה הכללים שעל פיהם קובעים מיהו פושע מלחמה, ואלו כללים שמלווים אותנו עד היום".

בנוסף, גם התכתבויות של הנציג האמריקני בוועדה נחשפו ובהן הוא טוען שהניסיונות שלו לסייע לפליטים ביבשת אירופה ולא להסתפק במשפטי נירנברג נתקלו בהתנגדות מצד גורמים אנטישמיים במחלקת המדינה.

עם זאת, אחרים טוענים שאין למסמכים חשיבות גדולה מדי. אחד מהם הוא ירון סבוראי, צייד נאצים שחדר במסווה לארגונים ניאו-נאצים ועוסק בשנים האחרונות באיתור וחילוץ האוצרות שגנב הרמן גרניג. סבוריא הסביר שהעבודה הארכיונית והניסיון להשיג צדק באמצעים המקובלים של החוק הבינלאומי נידונו לכישלון.

"זה אחלה לעבוד בעבודה ארכיונית אבל לרוב הארגונים הגדולים האלה הם יותר 'שואו' מאשר חשיפה. זה חשוב אבל המשימה שלי החשובה בהרבה היא למצוא ולאתר דברים", העיד סבוריא, "מצאתי זהב נאצי באגם מצאתי יהלומים נאציים על גבול גרמניה-צרפת. זאת אמירה גדולה: לא ניתן לנאצים לנצח".

19/04/17 | 09:50