מגזין
  Bookmark and Share
close

כמו בכל שנה, כפר עין הוד מנתץ את עגל הזהב

בטקס שנוי במחלוקת, תושבי כפר האמנים משחזרים בכל שנה את הסיפור המקראי וחוגגים את השחרור מעבדות. "הטקס שמראה קבלה של הדת", סיפרה אחת המשתתפות

שירה נאות

למרגלות הכרמל הגיע משה ושרף את עגל הזהב במסגרת טקס מסורתי בכפר האמנים עין הוד המדמה את ניתוץ עגל הזהב המקראי. עם שקיעת השמש, יותר מ-500 בני אדם החלו לצעוד, לרקוד ולשיר, סביב פסל של עגל מוזהב. כבר יותר מ-20 שנה שהטקס הזה מתקיים בעין הוד.

תחילתו בריקודים ושירים, אבל לאחר מכן הקהל משתתק, ואהרון הכהן מתחיל לדבר: "משה הלך לפני איזה 40 יום, פלוס-מינוס, אין לי ממש שעון. והוא לא חזר - הוא אמר שהוא יחזור עם התורה".

"איפה התורה שהבטחת?!", זועקים בתגובה מהקהל. אז לפתע הגיחה משום מקום דמותו של משה רבנו, כשהוא מחזיק בלוחות הברית עשויים קרטון. הוא כועס מאוד על הקהל, הלוא הם "בני ישראל", ומיד ניגש לנפץ את עגל הזהב.

אחרי שהקהל שבר את העגל באלות ובאגרופים, העגל נשרף, ומסיבת השחרור מעבודת האלילים נמשכת עד שעות הלילה הקטנות. הטקס המיוחד אינו דבר חדש בכפר האמנים, אבל מעורר סערה בכל שנה מחדש, סביב שאלת יחסו לדת.

"לא כל דבר צריך לשייך לדת. יש לנו טקסים מיוחדים שלא חייבים להיות קשורים לדת", אמרה משתתפת אחת בטקס. משתתפת אחרת הוסיפה: "כששורפים את עגל הזהב, זה אולי מסמל את השחרור מהתלות בעגל, בשעבוד". אישה אחרת שהייתה בקהל טענה, "אני חושבת שזה טקס שמראה דרך קבלה מסוימת של הדת, של הסיפור - שאנשים פה חווים את הסיפור למרות שהם לא בהכרח מאמינים".

תושבי כפר האמנים עין הוד ידועים בסגנון האמנות החדשני שלהם, ובכל שנה טקס עגל הזהב מושך אליו מאות אנשים. אבל באמנות כמו באמנות, לא תמיד כולם מסכימים עם כוונת היוצר.

18/04/17 | 10:42