מגזין
  Bookmark and Share
close

"נפלנו בפח": כישלון המחזור והפרדת הפסולת בישראל

עם כל הפרסומות שנועדו לעודד הפרדת פסולת אפשר היה לחשוב שישראל היא מעצמת מחזור בקנה מידה אירופאי. מדוע, למרות כל המאמצים, נשארנו הרחוק מאחור בכל הנוגע לטיפול באשפה שלנו?

טל זרביב

 

80% מהישראלים כלל לא ממחזרים. למרות שמוקצים כמיליארד שקלים בשנה למחזור, וישנם חוקים יחסית מתקדמים, המחזור בישראל מדשדש וכושל. ביחס למדינות מתקדמות אנחנו מפגרים אי שם מאחור במקום ה-30 מתוך 34 מדינות.

בשנת 2016 שלחנו למחזור כ-670 מיליון בקבוקים, 78% מכלל מכלי המשקה. מנגד, את חוק הפסולת האלקטרונית, פסולת מסוכנת מאוד, רובינו כמעט לא מכירים. לדוגמה: על פי החוק, אם רכשנו מקרר חדש, החברה מחויבת לקחת מאתנו את המקרר הישן, ולדאוג להעביר אותו לפירוק ומחזור.

לכל פח צבע אחר, לכל עיר ולכל ישוב יש שיטות הפרדה ומחזור שונות. יש מי שמאמינים שבעזרת טכנולוגיה, אמנם יקרה, אפשר להפחית באופן ניכר את התערבות התושבים בתהליך המחזור ולמנוע את הבלאגן.
מנגד, יש שסבורים שהפתרון הנכון הוא דווקא הפרדה במקור, כלומר, בביתו של התושב.

מדינת ישראל החליפה חמישה שרים להגנת הסביבה בחמש השנים האחרונות: ארדן, פרץ, אקוניס, גבאי וכעת זאב אלקין. כל החלפה כזו מביאה איתה גם החלפה במדיניות ובגישה למחזור. אולי אם לישראל תהיה תכנית מגובשת וארוכת טווח, נוכל להפוך את ישראל ממדינה עמוסת זבל לממחזרת ונקייה.

20/03/17 | 06:44