מגזין
  Bookmark and Share
close

סערת השחיתות שמטלטלת את דרום אמריקה

חברת הבנייה הברזילאית אודברץ', שלחה זרועות שחיתות ברחבי אמריקה הלטינית וכשנחשפה התגלתה אחת מהפרשיות הגדולות והסבוכות ביותר שנראתה אי פעם ביבשת

קוראל יעקובי

"תחזירו את מה שגנבתם" צעקו אזרחי פרו באין ספור הפגנות כשהם פונים לנשיאם לשעבר, אלחנדרו טולדו, ולבכירים נוספים בממשל. כהיום מרסלו אודברץ', מנכ"ל חברת הבנייה הגדולה בברזיל, כבר יושב בכלא אבל טולדו עדיין חופשי. 29 מיליון דולרים כספי שוחד, זה הכסף שהאזרחים דורשים בחזרה, כסף שעל פי החשד הועבר לנשיא פרו לשעבר טולדו ולבכירים נוספים בפרו בתמורה להעדפת חברת אודברץ' בכמעט כל מיזם בניה ממשלתי.

לא רק בפרו העניין עבד כך, אודברץ' הפכו את השיטה לאומנות כששלמו שוחד ביותר מ-100 מיזמי בניה ב-12 מדינות, ביניהן גם קולומביה. נשיא הסוכנות הלאומית לתשתיות במדינה, לואיס פרננדו אדרדה, אמר: "כרגע כולנו רוצים שהעניין הזה יובהר", הוא מתייחס לכביש "דרך השמש", שאורכו יותר ממיליון קילומטרים החוצים את קולומביה שנולדו מחטא השחיתות הממוסדת של אודברץ'. המיזם הזה הוא רק פסיק קטן מתוך המתרחש בקולומביה וסימן שאלה גדול מרחף מעל נשיא המדינה חואן מנואל סנטוס לאחר שעלה החשד שחברת הבניה הברזילאית מימנה את מסע הבחירות שלו.

בוונצואלה, שגם בה פשט הנגע, הכריז הנשיא ניקולאס מדורו שלאודברץ' אין יותר מקום אצלם: "אנחנו נסיים את כל מיזמי הבנייה שיש לאודברץ' במדינה שלנו ונחליף אותם בעבודה מקומית" אמר מדורו, בין הבודדים בדרום אמריקה שלמזלו לא נחשדו בקשרים עם החברה המפוקפקת.

16/02/17 | 13:55