מגזין
  Bookmark and Share
close

עדה יונת: למרות הבטחת רה"מ - לא גדל תקציב המחקרים

כלת פרס נובל לכימיה, פרופסור עדה יונת, סיפרה בגלצ כי ראש הממשלה נתניהו התקשר אליה לאחר הזכייה, בשנת 2009, והבטיח שידאג לתקצוב הממשלתי למחקרים - ולא קיים. האזינו

מערכת גלצ

תופעת בריחת המוחות ממשיכה להחריף אך כלת פרס נובל לכימיה, פרופסור עדה יונת, מציעה פתרון שיבטיח את הישארותם ואף חזרתם של אנשי אקדמיה לארץ, לדבריה הכל תלוי בתקצוב. בריאיון לירון דקל ושמעון שיפר סיפרה היום (חמישי) יונת על הדוחק הכספי איתו מתמודדים אנשי האקדמיה והמחקר: "הבעיה הקשה היא באמת התקצוב הממשלתי בארץ למחקר בסיסי, שהוא מאוד נמוך וזה משפיע על מערכת ההשכלה הגבוהה כולה".

בהמשך דבריה נזכרה יונת בערב קבלת הפרס ובשיחה שניהלה עם מלך שוודיה, קרל ה-16 גוסטב: "הוא בחר אותי בתור בת הזוג שלו ותוך כדי הארוחה הוא שאל אותי האם יש בישראל בעיית תקצוב למחקר בסיסי", לאחר שענתה בחיוב הציע המלך כי שניהם ידברו עם ראשי הממשלה בארצם כדי להשיג תקצוב גבוהה יותר לבעיה המשותפת, "כמובן שלו זה יותר קל מאשר לי אבל נתניהו טלפן אלי למחרת לברך אותי על הפרס ואני השתמשתי בהזדמנות כדי לספר לו על הבקשה של המלך. הוא אמר שהוא ידאג לכך. השיחה הייתה בדצמבר 2009 ואני עוד מחכה".

16/02/17 | 12:08