מגזין
  Bookmark and Share
close

הנעליים שיסייעו לחולי הסוכרת: "הנעל מקימה אותם לחיים"

ליפה, חולת סוכרת בת 75, נמאס מהכאבים ברגליים. אז היא המציאה מכשיר מיוחד שיעניק לה, ולחולים רבים אחרים, פתרון. בגלצ היא סיפרה כי "הנעל הזאת מחזירה הזרימה לרגליים ומקימה לחיים"

טל זרביב

במשך 20 שנה חיפשה יפה גולן, חולת סוכרת בת 75, מכשיר שיקל על הכאבים והבצקות ברגליה. היא השקיעה אלפי שקלים וניסתה כל מכשיר שהוצע לה עד שלפני ארבע שנים הכאב הפך חד וכמעט בלתי נסבל והיא החליטה ליצור בעצמה כלי פשוט שיקל על חייה.

"אמרתי אני אנסה למצוא את הפתרון שיעזור לי ויעטוף לי את הרגל ויגרום לזרימת הדם", הסבירה, "ישבתי והגעתי לדרך. התייעצתי עם איש הפטנטים שלי, אנשי מקצוע ויצאתי לדרך. כשאני קיבלתי את האב טיפוס וכשראיתי שזה עזר לי מאוד הבנתי שעליתי על משהו. התהליך לקח לי ארבע שנים כי הייתי צריכה לקבל את כל האישורים ממשרד הבריאות ובאמת זה נרשם כמדיק שוז".
 
הנעליים של יפה נטענות בחשמל. נועלים אותן רק בישיבה או בשכיבה והרטט שלהן מגביר את זרימת הדם אצל מי שסובלים מזרימת דם נמוכה, בניהם חולי סכרת, בעלי לחץ דם גבוה, בעלי משקל עודף ומעשנים. יפה הסבירה את פעולת המכשיר: "זה כמו נעל קרוקס, יש לה שני מנועים מתחת, מופעל על ידי שלט והוא בנוי בצורה שבפנים יש בליטות שנותנות אפשרות לזרימה טובה. פעמיים ביום, בבוקר ובערב רבע שעה. אנשים מרוצים מאוד .הנעל הזאת מקימה אותם לחיים, חוזרת להם זרימה לרגליים".
 
יעילות הפיתוח הישראלי נבדקה במחקר שערך פרופסור אליעזר קליינמן, קרדיולוג ופיזיולוג. במחקר נמצא כי בקרב חולי סוכרת שאובחנו בשלב מוקדם כלי הדם עשויים להתרחב בזכות פעולת הרטט של הנעל. לדבריו, "הן מסוגלות באופן פעולתן להוריד את תנגודת כלי הדם הפריפריים ברגלים ולשפר את הפעולת הלב כשצריך כמובן במקרה כזה פחות להתאמץ כדי להזרים דם ובמנגנון זה גם להרודי לחץ דם, להרגע וגם לשפר את מצב השינה".

עם זאת, מדגישים החוקרים, השימוש בנעליים אינו פוטר את החולה מטיפול מניעתי ומצורך במעקב רפואי צמוד. כחצי מיליון ישראלים סובלים מסוכרת וכעת נותר לבחון כיצד יגיבו למוצר החדש שמחירו כ-900 שקלים ואינו כלול בסל התרופות.

12/01/17 | 07:16