מגזין
  Bookmark and Share
close

טיול לחגים ולסוף השבוע: נצרת - טיילת הפסגות הצפונית

פינת הטיולים עם רן יבנאי: אמנון גופר מציג מסלול נגיש לנכים בטיילת הצפונית של העיר נצרת. סיור בין תצפיות הנוף המרשימות, כנסיות, מסגדים ושלל עתיקות. האזינו

מערכת גלצ

לקראת ביקורו בנצרת של האפיפיור יוחנן פאולוס השני בשנת 2000, החלה העיר נצרת בהכנות קדחתניות כדי לקבל את פניו של ראש הכנסייה הרומית-קתולית וממשיך דרכו של פטרוס. ההכנות כללו בניית טיילות ומצפורים המאפשרים לחבוק את העיר כמעט מכל כיווניה ברכב וגם ברגל -למיטיבים.

זהו מסלול תצפיות נוף בעיקר דרום, צפון ומערב, כשרכסי העיר נצרת עלית קצת מסתירים את המזרח, עם ביקורים חטופים באתרים על הדרך.

תצפית מהכנסייה הסליזיאנית: את הטיול נתחיל על מרפסת תצפית הנוף בחזית הכנסייה הסליזיאנית ובית הספר 'ישו הנער'. זוהי נקודת מבט יפה מאוד על העיר נצרת ואל המרחב שמדרום.

גבעת המורה, עמק יזרעאל,  פטמתו של הר תבור וכנסיותיו, ואפילו רכסי הגלבוע, נראים היטב והמשפיל עיניו למטה יראה את העיר מתערסלת בין הגבעות העוטפות אותה מכל כיוון ובליבה כנסיית הבשורה למרים, שקודקודה החרוט ומצופה הרעפים השחורים בולט בלב המרחב האורבני. כאן נמצא אחד ממוקדי המשיכה החשובים והמרכזיים של העולם הנוצרי קתולי.

מרפסות תצפית ברכס סעין: אחרי שיוצאים מהכנסייה, עולים לרכס סעין שמעליה למרפסת התצפית. זהו רחוב רואוס אל-ג'אבל, לאורכו הטיילת הצפונית והמרפסת ממוקמת כשפניה צפונה, משקיפה מדרום אל כל הגליל מהים ועד החרמון.

במבט שמאלה, מערבה, נראה את רכס הכרמל והעיר חיפה, וגם הים הכחול נראה היטב. גבעות האלונים של שפרעם טבעון צובעות את המרחב לים בצבע ירוק. בחזית מרחוק נמצא רכס יודפת, בקעת בית נטופה, ומקרוב נראים יפה בתיה של ציפורי, בה קבע הסנהדרין את מושבו ובה חותם רבי יהודה הנשיא את המשנה.

ממש צמוד למרפסת עומדת כנסיה בעלת מראה מוזר, זוהי כנסיית הבשורה המרוניטית. אם תתנו מבטכם צפון מזרחה, הרי צפת נראים היטב ומעבר להם בוהק בלובנו בחורף החרמון.


כנסיית הבשורה. צילום: פלאש 90

מסגד נבי סעין: בצעידה מזרחה על שביל הליכה מרוצף ונוח, מרחק של כ-500 מטרים, נגיע אל מקאם נבי-סעין. זהו מסגד מרשים שכיפתו המוזהבת והמינרט שלו נראים למרחוק. המסגד משקיף אל נופי העיר מדרום והרי הגליל מצפון. לא ברור למי מיוחס הקבר שבמקום, שכן אין נביא בשם סעין במקורות האסלאם. ניתן לבקר במסגד ואף לקבל הסבר במקום. שימו לב, אין להיכנס בעת התפילה ויש לחלוץ נעליים.

מלון סנט גבריאל ואכסניית סנט מרגרט: מהמסגד שעל רכס סעין ממשיכים על השביל מזרחה, שם אפשר לבקר בשני אתרים ייחודיים הנמצאים מרחק הליכה קצרצר מהמסלול: מלון סנט גבריאל, ואכסניית סנט מרגרט. המלון היה בעברו מנזר, ושוכן במבנה עתיק בן כ-100 שנים ובליבו כנסייה ציורית ומרפסת המשקיפה לעבר העיר נצרת וסביבתה. אכסניית סנט מרגרט הוקמה בסוף המאה ה-19, הייתה מנזר, בית יתומים ובית ספר ונועדה לאכלס עולי רגל הבאים לעיר הבשורה. זוהי אכסניה רומנטית עם חצר פנימית ומזרקה, עציצי חרס נאים ונוף עוצר נשימה.

06/10/16 | 20:00