מגזין
  Bookmark and Share
close

טיול עם שחר שילה: הר ציון שבירושלים

עולים לבירה עם שחר שילה לטיול בהר ציון שבירושלים: נטייל באתרים המיוחדים מכל התקופות שיש בו ונשמע על הטעות ההיסטורית שנתנה להר ציון את שמו. האזינו


הר ציון בירושלים הוא מרחב גדול המתחיל בחלקה הדרומי של העיר העתיקה, מול החומות, ודקות הליכה מעטות משער יפו וממילא.

ציון המקראית, עיר דוד, שכנה בתחתית ההר, סמוך למעיין הגיחון. השם ציון מופיע בתנ"ך בפעם הראשונה בספר שמואל, כמצודה יבוסית. נשאלת השאלה - כיצד היא למעשה "מדלגת" ומטפסת לראש ההר, שנקרא כיום "הר ציון", ובראשו מתנוססת כנסיית הדורמיציון שמתנשאת למרחקים. ההיסטוריון יוסף בן מתיתיהו טעה במיקומם של עיר דוד המקראית, ארמון דוד ושל המצודה היבוסית שהוא כבש, ומיקם אותם בטעות בראש ההר, דבר שהעניק לו את שמו.

בין שמה של הכנסייה הנמצאת על ראש ההר, לשמו של הר ציון אין כל קשר - שכן פירוש המילה "דורמיר" היא תרדמת. הכנסייה מנציחה את תרדמת מרים, אם ישו.


בהר יש אתרים מתקופות שונות, החל מימי בית שני. האתר שבו מבקרים הכי הרבה אנשים הוא חדר הסעודה האחרונה, שבו מבקרות כל הקבוצות הנוצריות שמגיעות לירושלים. על פי הברית החדשה, זה המקום שבו התקיימה סעודת הפסח שערך ישו עם תלמידיו. 50 יום לאחר הסעודה מתואר בחדר אירוע נוסף, חשוב מאוד בנצרות: פנטקוסט. למעשה, השליחים ישבו באותו חדר, ולשונות אש ירדו מהשמיים אליהם - והם החלו לדבר בשפות העולם. מכאן הופצה הנצרות לכל הלשונות בעולם.

החדר שוכן מעל קבר דוד. הסיפור אודות מיקום קבר דוד הוא סיפור מרתק ומוטעה, שכן רבי בנימין מטודלה, סיפר לפני כ-900 שנה שהוא הגיע למקום הזה ובו היה קברו של דוד המלך, שעד אותה תקופה היה משוער כי הוא נמצא בעיר דוד, בגבעת המזרחית. לאחר מכן, החלה מסורת של עלייה לרגל לקברו, וכיום אלפים פוקדים את המקום, שעל פי המסורת נמצא בו קברו של דוד המלך. בנוסף, במקום ישנה גם כנסייה גרמנית יפהפייה, שבמרכזה יש עוגב גדול, שלעיתים מנגנים בו.

02/08/16 | 20:40