מגזין
  Bookmark and Share
close

אפליה על רקע מוגבלות: ילד אוטיסט הופרד מחבריו

הקיבוץ נגד אם לילד "על הספקטרום": האם בגלל היותו אוטיסט פעוט בן שנה וחצי הופרד מחבריו בגן בקיבוץ אלון? וכאשר הגננות לא הצליחו למצוא את הילד, כלל לא טרחו לדווח להורים

ראש דסק התחקירים - אבנר הופשטיין ושילה פריד

בארי בן השנה ושמונה חודשים מקיבוץ אילון הוכר כנמצא "על הספקטרום האוטיסטי" לפני מספר חודשים. הוא הוכנס לפעוטון הקיבוצי ביחד עם כל שאר הילדים בתוספת חלקית של סייעת צמודה שעוזרת לו להשתלב.

אמו כרמית, נדהמה לגלות כי בימים בהם הסייעת אינה יכולה להגיע, בנה מושם בעגלול (מעין שילוב בין עגלה ולול) נפרד ובודד משאר הילדים. הילדים האחרים הולכים לטיול ברגל ולצידם בארי בעגלה. חשוב לציין לבארי אין בעיה בהליכה, וגם הצוותים הרפואיים ממליצים שלא להבחין אותו משאר הילדים.

הגישה הזאת אינה תואמת את עמדת הגורמים המטפלים בילד, שאומרים שאין צורך בעגלול, ולא את עמדת נציבות שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים והם הגורם המופקד חוקית לקבוע בנושאים מעין אלה.

שם מודיעים לנציגים בקיבוץ הממונים על הגן כי "ההתאמות הנדרשות מחמת מוגבלות של בארי נקבעו על ידי הגורמים העוסקים בעניינו הן אינן כוללות הסעה בעגלול. בנסיבות אלה אין להסיעו בעגלול מחמת מוגבלותו".

בנוסף אומרת הנציבות כי "כל החלטה של הקיבוץ בענין מוגבלותו של בארי המנוגדת להמלצות שהועברו בכתב על ידי הגורמים הטיפוליים נעשית שלא בסמכות".

אבל למרות הדרישה הזאת בקיבוץ מתעקשים ומתחמקים. לגלצ נודע שבערב יום העצמאות הילד הלך לצוות לאיבוד למשך זמן מה והוא התגלה ליד הרפת כעבור כשעה וחצי.

האם התלוננה גם על כך שלא עידכנו אותו ואת בעלה למרות שהם היו בסביבה אלא לאחר שהילד נמצא, ולטענתה הסיבה היחידה לכך שבקיבוץ שמים אותו בעגלול היא כדי שהילד לא יברח להם במקום פשוט לאחוז.

בשלב זה הקיבוץ, האחראי על הגנים, הזמין אותה לשיחות עם מזכיר הקיבוץ אך כרמית מסרבת להגיע לשיחות, כיון שסבורה שאינה חייבת דין וחשבון לקיבוץ, המצב מגיע לכך שהגננת מודיעה לכרמית שהיא לא מוזמנת לשיחת סוף השנה הנוגעת לילדיה בפעוטון.

"נורא מצטערת, בהוראת עורך הדין לא אוכל להיפגש איתך למרות שהילדים שלך בגן שלי", נאמר לכרמית, שכאמור קיבלה הזמנה להיפגש ביחד עם הנהלת. אך מזכיר הקיבוץ, דוד שטיפט, שהוא גם בעלה של הממונה על הגנים בקיבוץ, טוען שכרמית משקרת.

אמו של הפעוט שוחחה עם יעל דן ותיארה בפניה תמונה קשה: "תדמייני אמא שעומדת מול הפעוטון של שני ילדיה: אחת מטיילת חופשית, מתרוצצת, נהנית. השני כלוא בתוך הכלוב שנקרא עגלול ומחזיק בסורגים כמו אסיר, כשהגב של הגננת מופנה אליו. המבט שלו אומר 'אמא, תראי', ואת כאמא עומדת שם, חסרת אונים".

"אני דורשת שהבן שלי יהיה שווה בין שווים. גם בזמן שנותר לו בקיבוץ, וגם בכלל. מה יהיה הלאה? אנחנו עוד לא יודעים. נורא לא פשוט", הסבירה האם והוסיפה: "הגענו לצפון לפני ארבע שנים וניסינו לבסס את המשפחה שלנו כאן מתוך חלום אידיאולוגי של התיישבות בגליל - והחלום הזה פשוט מתרסק".

מקיבוץ אילון נמסר בתגובה: "טענותיה של האם מוכרות אך הם לא נכונות. הטיפול בקטין מתבצע בתאום ובהנחית הרשויות המוסמכות".

06/07/16 | 14:20