מגזין
  Bookmark and Share
close

טיול לסופשבוע עם אמנון גופר: טחנת הנזירים בנחל ציפורי

אמנון גופר עם טיול מיוחד לטחנת הקמח שרכשו הנזירים ממשפחת שופאני הדרוזית בשפרעם. התחנה איננה פעילה כיום, זאת בעקבות הקמת תחנות קמח שאינן מבוססות על מים. האזינו


אורכו של נחל ציפורי הוא 32 ק"מ והוא מנקז את הרי נצרת לעבר נחל הקישון. בשלהי המאה ה-19 רכשו נזירים בני המסדר הכרמליתי שבחיפה את אדמות האזור ממשפחת שופאני הדרוזית שבשפרעם כולל טחנת קמח ישנה. הנזירים שיקמו את טחנת קמח ואת אמת המים המובילה אליה - מעין יבקע - הקימו חדרי טחינה והפעילו את המקום.


שיטת הפעלת בתחנה היתה על ידי תפיסת המים והובלתם בתעלה לעבר טחנת הקמח, תוך כדי צבירת גובה בין אפיק זרימת הנחל לבין התעלה. אחר כך, הפילו את המים דרך ארובה ומגלשה, לעבר גלגל הכפות. בנקודה הזו כוח הכובד כבר עושה את עבודתו, ולחץ המים הנופלים מניע את גלגל הכפות, אשר היה קשור בחלקו העליון לאבני רחיים שטחנו את הקמח.

פלאי הטכניקה קלקלו את הסיפור הטוב. המצאת מנוע הקיטור ובעקבותיו הקמת טחנות קמח שאינן מבוססות על מים בכפרים הביאו את החקלאים להדיר רגליהם מהמקום ולעבור לטחנות המודרניות.

כיום, הטחנה איננה עובדת עוד, ודווקא היא לא כל הסיפור, אלא דווקא הדרך היפה המובילה אליה - דרך עפר נוחה, היורדת מכביש 70 מזרחה, ונבלעת בפיתולי נחל ציפורי. כך חבוקים בין הגבעות המיוערות בעצי אלון התבור שנתנו למרחב את שמו - "גוש גבעות האלונים שפרעם טבעון". נלך או ניסע לאורך האפיק, מדי פעם נושקים לקוו המים ומדי פעם מתרחקים ממנו.

בנוסף, יערות קרן קיימת ניטעו מסביב והאווירה הפסטורלית יכולה להיות מופרעת רק על ידי עדר עיזים, או טרקטור של פלאח המעבד אדמתו. בשנת 2011, שכרה 'רשות ניקוז ונחלים קישון' את האתר מידי הנזירים הכרמליתים, לצורך הקמת מרכז הדרכה לשיקום נחלים.

ניתן לעצור ליד הטחנה, גשרון עתיק עובר מעל ערוץ הנחל ומוביל אליה. בצמוד לטחנה יש משטח דשא נחמד לעצירה, ואם לא תפסו לכם את המקום - אז יש גם צל מתחת לעצים.
 
איך מגיעים: על כביש מספר 70 מצומת יגור פונים צפונה. שלט המוליך לבית הקברות תל רגב מפנה אתכם ימינה, ואתם נצמדים לשוליו של כביש 70, עד שמגיעים לאפיק הנחל. צבע השביל כחול, וגם שביל ישראל עובר במקום.

30/06/16 | 17:02