מגזין
  Bookmark and Share
close

עובדות רשת "אמונה": לאן הלך הכסף שלנו?

תחקיר גלצ: עשרות מטפלות וגננות ברשת הגנים של "אמונה" מנסות לברר לאן הלכו 20 שנות כספי ועד של יותר מ-2,000 עובדות. עתה, הן פונות לבית המשפט במטרה להגיש תביעה ייצוגית

אבנר הופשטיין

נושא שנמצא בכותרות בשנה האחרונה יותר ויותר גם בגלל התביעות במעון ראש הממשלה הוא זכויות עובדים. סאגה שנמשכת כבר לפחות שנתיים ומגיעה לפתחו של בית המשפט לאחרונה, היא קבוצה של כמה עשרות מטפלות וגננות, 51 בסך הכל, ברשת גנים של "אמונה", שמתייצבות ודורשות דין וחשבון לאן הלך הכסף שלהן במשך כל השנים?

הן מספרות על 20 שנות כספי ועד של כ-2,300 עובדות, ודורשות להבין מה עשו איתו כל השנים ומדוע הן כעובדות לא נהנות מפירותיו. הן מתלוננות שהאיגוד המקצועי שייצג אותן ללא בחירות בכל השנים הללו, הפועל המזרחי, לא החתים אף פעם את העובדות, לא קיים בחירות, ולא העניק להן את השירותים שמחויבים מאיגוד מקצועי ועכשיו הן פונות לבית המשפט בתביעה ייצוגית ודורשות להשיב להן את דמי החבר. 

20 שנה קיים אותו ועד עובדות של "אמונה", בניגוד לתקנות ולמקובל, רשת מעונות של מעל ל-120 סניפים. 20 שנה שבהן שולטות אותן נשים בוועד, ובהן ראש הוועד ציפי חניה. לפני שנתיים הקימה מנהלת של אחת המעונות, דיקלה סאסי, קול זעקה. היא פנתה לראשת הוועד ולגזברית וביקשה לקבל מידע לאן הכסף הולך.

לדבריה, היא קיבלה תשובות מתחמקות ואז עברה בין העובדות, התחילה לתשאל אותן, וגילתה לתדהמתה שזכויותיהן לא נשמרות ואיש לטענתן לא דואג להן כראוי: לא קיבלו מתנות לחג כמקובל בראש השנה או בפסח, ימי חופש ומחלה, ייעוץ משפטי, תשלום על שעות נוספות. נשמעה גם טענה על השתלמויות שעובדות מוזמנות אליהן מהאיגוד המקצועי אבל לא מקבלות תשלום.

חלק לא קטן מהעובדות בכלל לא מבינות מה הסיפור הזה של כספי ועד ובמה הוועד אמור לסייע להן. הכסף יורד להן מהמשכורת כל חודש - ואז לא רואים ולא שומעים. מה שכן היה זה מסיבות סוף שנה מושקעות, שלא כל כך רלוונטי לעובדות שמרוויחות שכר מינימום או קרוב לכך.

כאן מתחיל מאבק משולש. להחליף את הועד, להחליף את הפועל המזרחי, הארגון המייצג את עובדות אמונה, וגם לנסות ולהבין מה קרה עם הכסף. איך הוציאו אותו ועל מה. הבחורה שהוצגה כגזברית הוועד, אילנה קדוש, לא ממש מבינה את תפקידה. היא בסך הכל חותמת גומי: ביקשו ממנה לחתום על הוצאות והיא האמינה באמונה שלמה שהכסף הולך ליעדים הנכונים, ושכוונותיה של ראשת הועד טובות וטהורות.

העובדות נאבקות, מתעקשות ומביאות לקיומן של בחירות חדשות לוועד שלדבריהן מתקיימות באווירה של פחד, איומים בפגיעה בשכר, בפיטורין, במעמד ובזכויות. אחר כך הן מתחילות תהליך של העברה בין הסתדרויות - במקום הפועל המזרחי הן מחתימות עובדות שיעברו להסתדרות הלאומית. ומסכת האיומים לטענתן נמשכת.

בסופו של דבר העסק נהיה מכוער. בית הדין לעבודה מתערב, ומעביר ביקורת על שני הצדדים, גם על הפועל מזרחי וגם על ההסתדרות הלאומית, ומורה על עריכת בחירות חדשות והפועל המזרחי נבחר מחדש, והעובדות שלא מוכנות ליישר קו ומחליטות לפנות כאמור בתביעה ייצוגית נדרשות בחלקן לעזוב את מקום העבודה, כך נאמר להן חד וחלק.

ציפי חניה, ראשת הוועד הוותיקה, ואילנה קדוש, הגזברית, סירבו להגיב והפנו להנהלת אמונה ולהפועל מזרחי.

דובר "אמונה" מסר בתגובה לטענה לגבי זכויות עובדים שנפגעו כביכול כי "'אמונה' נוהגת ומקפידה כבר שנים לשלם לעובדות את כל התשלומים: ימי מחלה, ימי חופשה, שי לחג, דרגות וזכויות על פי ההסכם הקיבוצי, ואף הרבה מעבר למתחייב מחוקי המדינה; ללא שיהוי, ואפילו ללא דחייה של יום אחד. בשנים האחרונות לא נתקלתי ולא שמעתי על עובדת זעופה או ממורמרת.

מהפועל מזרחי נמסר: "טענות מיעוט מהעובדות נבדק ונדחה על ידי בית הדין הארצי. לאחר שנתיים של התעסקות ודיונים בפברואר האחרון נערכו בחירות ו-2,500 עובדות העניקו לנו רוב מוחץ ותמכו בנו כארגון יציג. אותן עובדות בודדות נחלו הפסד מוחץ, ולכן הן פונות, מטעות ולא מספרות הכל לתקשורת. אנו ממשיכים לדאוג לרווחת העובדות מבלי להתייחס להשמצות".

08/06/16 | 11:18