מגזין
  Bookmark and Share
close

טיול לסופ"ש עם שחר שילה: נחל שורק

שחר שילה בטיול לנחל שורק, סטייה קטנה בדרך לחוף פלמחים - בריזות, אקליפטוסים, והילולה עתיקה סביב קברי קדושים מהתקופה הממלוכית. האזינו

מערכת גלצ

נחל שורק זורם למעלה מ-70 קילומטר מהרי יהודה הגבוהים ביותר. בעבר הוביל כמויות עצומות של מים. אמנם נכון להיום רוב מימיו נשאבים, אבל עדיין יש בו מים, מה שמאפשר סביבת חיים יפיפיה לצבי ביצה ולצב הרך.

בשנות ה-40 נמצאו שם חורשות עצומות של אקליפטוסים, אחת מהן אפילו זכתה לימים לשם "חורשת הצנחנים" שהרי לצד אותם אקליפטוסים, בדיונות החול היפות של פלמחים, צונחים כוחותינו מחטיבת הצנחנים את צניחות האימונים שלהם.

חוקרים רבים מאמינים כי באזור קבור שייח. יש לנו עדות היסטורית מובהקת, מאי שם במאה ה-16, שבנה אותו מוג'יר אדין, שליט ממלוקי, שקדם ממש קצת לתקופה העות'מאנית ממש בשלהי התקופה הממלוכית, הקים את הקבר הזה שם במקום ולימים היסטוריונים מציינים שהקבר הפך מוקד להילולה עצומת ממדים, הילולה מוסלמית של עשרות אלפים שבאים לעליה לרגל להרבה מאוד קברי קדושים שכאלה.

קברי הקדושים הללו נמצאים באופן מרתק נמצאים ליד חופי הים. היסטוריונים סוברים שמדובר בתגובת נגד לתקופה שבה הצלבנים עדיין איימו על חופי ארץ ישראל באניותיהם כשרצו לבוא ולכבוש את ארץ הקודש מידי המוסלמים.

זהו טיול שמשלב אזור ירוק מאקליפטוסים, נאה מבריזות יפות, חוף מרהיב ביופיו - טיול מושלם לסוף שבוע חם שיש בו קצת תוכן, קצת סיפורים, הרבה נחל וטבילה בים התיכון.

02/06/16 | 14:30