מגזין
  Bookmark and Share
close

העמותה שמלמדת ילדים חולים בביתם, ופגיעתה בפרטיות

תחקיר "בוקר טוב ישראל": עמותה שמעניקה שירותי חינוך לילדים חולים התחייבה לשמור על חיסיון מלא. אבל אחרי שהופיעו ברשת פרטי התלמידים החולים, העמותה פגעה גם באמון המורים

אבנר הופשטיין, ראש דסק התחקירים

 

תחקיר "בוקר טוב ישראל": עמותת "קדימה מדע", זכיינית משרד החינוך, מעניקה שירותים רגישים במיוחד: שיעורים פרטיים לאלפי ילדים בביתם, ילדים שנבצר בעדם מלבקר בבית הספר בשל מחלות קשות, פציעות מתמשכות או בעיות נפשיות. יש ברשימה הארוכה הזאת ילדים עם בעיות נשימתיות, כאלה הסובלים ממחלות ממאירות ועוברים טיפולים כימותרפיים, ואחרים המשתקמים אחרי תאונות דרכים.

בחוזה שנחתם עם החברה שזכתה במכרז ב- 2014, מופיעים סעיפי סודיות ואבטחת מידע מפורטים, שנועדו למנוע את זליגת המידע הרגיש לגורמים בלתי רצויים. אלא שפעם אחר פעם, "קדימה מדע" כושלת בדיוק בכך. במאי האחרון התברר כי החברה חשפה לעין כל את שמותיהם של הילדים החולים באינטרנט, לתדהמתם של ההורים.

נירית, אמא של אביאל, מושתל מח עצם בן 9, סיפרה לגלצ: "בבוקר כשגיליתי שהפרטים של הבן שלי חשופים באינטרנט, מי שרוצה פשוט יכול לראות שהבן שלי מקבל את השירותים מ'קדימה מדע', מי המורה שלו, איזה שיעורים הוא מקבל וכן הלאה - אני נחרדתי, ממש נחרדתי".

"קדימה מדע" התנצלה על התקלה, והסירה את השמות. חלפו אך כמה חודשים ושוב תקלת אבטחה חמורה: אחד מעובדי החברה הפיץ קובץ אקסל ובו פרטיהם האישיים של מאות מורים כולל מספרי תעודות זהות, כתובת מגוריהם ועברם המקצועי. חלק מהמורים מזועזעים: "זו הייתה הפתעה מוחלטת. אתה עובד באיזשהו מקום ופתאום אתה מגלה שהגיל שלך ידוע, שהצד המקצועי שלך מפורסם. חוץ מתמונה יש שם את הכל".

העמותה שוב התנצלה וטענה שמדובר בטעות אנוש. אבל להורים ולמורים שנפגעו לא די בכך. פיני, מורה במיזם, הסביר: "כשזה קורה פעם אחת, אז בוא נגיד אפשר עדיין להבין, כשזה קורה בפעם השניה נראה לי שזה כבר עניין של גישה, שזה הרבה יותר מהותי מאשר סתם טעות פה ושם שעליה אולי אני מוכן לסלוח".

גם נירית, אמו של אביאל חושבת שהגיע הזמן שמשרד החינוך יגן טוב יותר על הילדים: "המידע הזה ניתן לאנשים שלמעשה אנחנו חשבנו שאנחנו נותנים את מבטחנו בהם, והם נהגו בחוסר אחריות. זה מידע חסוי מפאת העובדה שהם חסרי ישע הילדים האלה. וזה לא רק הבן שלי זה עוד הרבה ילדים אחרים".

מקדימה מדע נמסר בתגובה: "לא מדובר בתקלת אבטחה, אלא בטעות אנוש שאירעה לפני שלושה חודשים וטופלה מיידית ברגע שהתגלתה. אנו מתנצלים אם מישהו נפגע. המייל עם הקובץ המדובר אוחזר מיידית והגיע לתפוצה קטנה של אנשים". עוד נכתב בתגובה: "מי שטרח להפיץ את הקובץ ברבים הם גורמים שמסרבים להשלים עם כך שקדימה מדע זכתה במכרז לטיפול בילדים חולים ומצליחה לספק שירות מסור על אף כל המכשולים".
 
ממשרד החינוך נמסר: "משרד החינוך רואה חשיבות רבה בהגנה על מידע, כולל זה המצוי בידי ספקים חיצוניים. בכשל אבטחת המידע של 'קדימה מדע' שארע בחודש מאי, הפיק המשרד לקחים אשר יושמו לגבי כלל הספקים". במשרד הוסיפו כי לגבי המקרה המובא "הרי ש'קדימה מדע' שלחה מייל באופן שאינו מוצפן ובו פרטי עובדי החברה, בניגוד לכללי אבטחת מידע, ובעקבות כך, תיערך בדיקה מקיפה לנושא והמשרד יחליט בהתאם".

מהרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים, המטפלת במקרה מאז חודש מאי, נמסר: "הרשות מנהלת הליך פיקוח מול חברת 'קדימה מדע', ועם תום הליך הפיקוח, תעביר הרשות את ממצאיה לגורמים הרלוונטיים במשרד החינוך".

02/12/15 | 06:26