מגזין
  Bookmark and Share
close

חשיפת גלצ: החברה הישראלית שהציגה זרים כבוגרי צה"ל

חברת האבטחה הימית סיפקה מסמכים מזוייפים המציגים את מאבטחיה הזרים כבוגרי צה"ל. מפקד חיל הים לשעבר, אליעזר "צ'ייני" מרום, הוצג כדירקטור בחברה, וידע לכאורה על הזיוף

 

מערכת התכנית של יעל דן ואבנר הופשטיין

 

הפרשה שאנחנו חושפים כאן היום (רביעי) נוגעת בנימים דקים ורגישים של קשת העיסוקים של לוחמי וקציני צה"ל, לאחר שהם עוזבים שירות ממושך וחשוב למען מדינת ישראל, ויוצאים אל העולם העיסקי הגדול והרחב.

הסיפור שלנו עוסק בחברה גדולה למדי, "סיגל מריטיים סקיוריטי", או בתרגום "סיגל (בתרגום - שחף) אבטחה ימית", חברה שהקימו בוגרי יחידות מובחרות בצה"ל ועוסקת במתן שירותי אבטחה לחברות ספנות ברחבי העולם, בין השאר באיזורים מגוונים מים סוף, דרך מזרח אפריקה, האוקיינוס ההודי, דרום המפרץ הפרסי ועוד.

למה דווקא במקומות האלה? מתברר שאלה מקומות שנחשבו בשנים האחרונות מועדים לפורענות של "פיראטים" - שודדי ים שתוקפים ספינות בלב ים - וחברות הביטוח דורשות כי ספינות המשייטות באיזורים אלה תצטיידנה באבטחה מקצועית ומוגברת. "סיגל" מעסיקה עשרות מאבטחים, לפעמים יותר.

הבעלים של החברה הזאת הוא כפיר מגן, בוגר השייטת, ובעולם האבטחה הימית הבינלאומי יש כאלה שמזהים אותה גם בזכות פנים מוכרות מאד שקשורות אליה - אליעזר מרום, המכונה צ'ייני, אלוף במילואים, מפקד חיל הים לשעבר, אשר הציג את עצמו והוצג כדירקטור בחברה - אפילו "סיניור דירקטור", דירקטור ראשי, בעמוד ה"לינקדאין" שלו. הוא גם הרויח אחוזים מעיסקאות אבטחה עולמיות שהוא תיווך בהן.

אחת מהתעודות המזויפות 

אבל קודם נעסוק בחשד שעלה בתחקיר גלצ לגבי סיגל: האבטחה הימית הבינלאומית כוללת שורה של אסדרות, וברור שמאבטחים בוגרי יחידות קרביות של צה"ל, כאלה שעשו שירות ארוך וממושך ובקיאים בשימוש בכלי נשק, בלחימה בשטח בנוי ועוד, הם מצרך בעל ערך ונחשבים מאד במארג של האבטחה הימית העולמית.

במהלך תחקיר ממושך שנערך בדסק התחקירים יחד עם צוות "עושים צהריים" נחשפו חשדות להונאה וזיוף מסמכים לכאורה של גורמים ככל הנראה בכירים בחברת "סיגל" שסיפקו, על פי העדויות והמסמכים שהצטברו אצלנו - מסמכים מזויפים לחברות זרות.

מאבטחים מטעם "סיגל", שאינם ישראלים - אוקראינים למשל - צוידו במסמכים מזויפים אלה בכדי להעשיר את הרזומה שלהם, לשוות להם תדמית של מאבטחים מקצועיים יותר ממה שהם באמת: הם הוצגו ככאלה שהשלימו הכשרה צבאית באחד הצבאות בעלי המוניטין הגדול ביותר בעולם האבטחה - צבא ההגנה לישראל.

באשר למסמכים המזויפים, מדובר בעיקר בשלושה סוגים של מסמכים: ראשית, תעודות של הסמכה ימית מהרשות לחינוך ולהכשרה ימית בעכו. שנית, על פי העדויות שבידינו, מסמכים של רישום פלילי של משטרת ישראל וקורות חיים של מאבטחים.

שלישית, החמור והמקומם מכל - מסמכים רגישים שצה"ל מספק לכל חייל שמתגייס לשירותיו כמו תעודות שחרור צה"ליות. זיוף מסמכי צה"ל היא כמובן פעולה חמורה ביותר שיש לה השלכות פליליות מובהקות, וגם פוגעת מן הסתם בבטחון המדינה. 

נתחיל מתעודות הסמכה ימית של הרשות להסמכה ימית בעכו. לידיו של מנהל בית הספר הזה להסמכה ימית, גיורא דש, אשר מכשיר מאבטחים ימיים, הגיעו דוגמאות למסמכים מזויפים כאלה, בהם עושה סיגל לכאורה שימוש. הוא בחן אותם והגיע מיד למסקנה כי אלה אינם מסמכים שהוא מספק, אלא מסמכים מזויפים שמישהו עושה שימוש בשם ובמוניטין של המוסד שהוא מנהל, בכדי לשדרג מאבטחים שכלל לא עברו אצלו הכשרה.

דש פנה למשטרה להתלונן על זיוף המסמכים, וכך נפתחה גם חקירה משטרתית. במקביל, אנחנו בודקים ומגלים שורה לא מבוטלת גם של מסמכים נוספים, כשהזיופים החמורים מכולם הם של תעודות שחרור מצה"ל ש"סיגל" מספקת למאבטחים זרים בשביל לשדרג את המוניטין שלהם, ולשוות להם, על פי המקורות עימם שוחחנו, מצג שווא של מאבטחים בוגרי צה"ל, מיומנים ומנוסים.

לקחנו את אחת מתעודות השחרור הללו לבדיקה מדעית. ביקשנו מאבנר רוזנגרטן מהמכון למדע פורנזי, מומחה מז"פ ותיק, לשעבר חוקר במשטרת ישראל, שיבחן עבורנו את אחד המסמכים הללו. רוזנגרטן השווה לבקשתנו אחד לאחד בין תעודת שחרור צה"לית תקינה מהסוג שכולנו מכירים, לבין תעודת השחרור שנטען כי היא מזויפת וסופקה למאבטחים הזרים.

רוזנגרטן חזר אלינו עם מסקנה כמעט חד-משמעית: הבדיקה שלו מראה כי המסמך של חברת האבטחה הימית הינו מזויף. "בתוך תעודת השחרור המדוברת, זו שחשודה כמזויפת מצאתי הרבה פגמים", אמר, "מצאתי שיש הבדלים בעיקר בין הגופנים של שורת הפרטים האישיים ובין הגופנים של גוף התעודה. מכאן הדרך למסקנה שהתעודה מזוייפת - קצרה מאוד. ברור שהתעודה היא מזויפת".

לאחר מכן פנינו לבכירי החברה, ולמי שהיה מספר 2 בחברה, ירמי וייס. וייס כבר לא עובד בחברה, ואנחנו קיוינו שמשום כך אולי יהיה משוחרר יותר לדבר איתנו על מה שהתרחש בתקופה שבה הוא שימש סמנכ"ל. אבל וייס מילא פיו מים. "אינני עובד כיום בסיגל ואני הבהרתי בעבר ואני גם מבהיר היום שאני מנוע ואיני מעוניין לדבר על חברת סיגל", אמר.

וייס לא הכחיש, וגם כפיר מגן עצמו - הבעלים של החברה, האיש שעומד בראש הפירמידה, האיש שהקים אותה, לא מכחיש את הטענה לגבי זיוף מסמכים צבאיים. בשיחה שקיימנו איתו אתמול אמר: "קודם כל, כל הדברים האלה לא יודע מאיפה הביאו את זה. אם יש פה איזה גוף חוקר רציני אני אשמח לדבר איתו. כל עוד זה השטויות האלה שאתם מנסים להעליל - אני לא מעוניין לדבר". על פי המידע שבידינו המשטרה עדיין חוקרת, אם כי לא ברור באיזה שלב החקירה עומדת כעת.

פנינו גם לאיש אולי הכי מוכר בחברה - האלוף במילואים אליעזר מרום, "צ'ייני" בכינויו המוכר. כאשר אנחנו מדברים עם צ'ייני, הוא טוען שהוא כלל לא מכיר את הפרטים, ואף מכחיש שהוא היה דירקטור בסיגל. "אני לא דירקטור, לא הייתי דירקטור ואני לא בשום דרך קשור להנהלת החברה", אמר.

דבריו של מרום-צ'ייני אינם מסתדרים עם המידע שבידינו, ועל פיו גורמים המקורבים לחברה התריעו בפניו על המצב וביקשו ממנו לפעול כנגד הפעילות הפסולה של זיופי מסמכים שלטענתם התרחשה, אבל הוא בחר להחריש, ולא לעשות ככל הנראה דבר בכדי לעצור אותה. עכשיו כאמור הוא מכחיש שבכלל ידע עליה.

בחשבון ה"לינקדאין" של צ'ייני הופיעה ההגדרה "סיניור דיירקטור" - דירקטור בכיר. בעקבות השיחה איתנו, הוא או מישהו מטעמו מחק את ההגדרה הזאת ועכשיו הוא מוגדר "קונסלטנט" - יועץ. כמובן קשר הרבה פחות מחייב. הבעיה היא שעד עכשיו אף אחד לא שמע את ההגדרה "קונסלטנט". בחברה הכירו אותו כדיירקטור, הוא היה מעורב בעיסקאות לא כיועץ אלא כיזם ומתווך.

אפשר להניח שהוא לא עשה זאת בהתנדבות. בשיחה איתו שאלנו: "בלינקדין שלך אתה מופיע כ-Chief Dierctor". צ'ייני השיב: "נכון, זאת הייתה טעות, אתה צודק, הם רשמו את זה בטעות ואנחנו הורדנו את זה".

התפתחות חדשה בפרשה הגיעה אלינו ממש היום: מתברר שהחברה בעלת השליטה ב"סיגל" מספקת שירותי אבטחה לחברת החשמל הישראלי. היא זכתה במכרז לאבטחת מתקן אנרגיה רגיש באיזור חדרה בעלות של מיליוני שקלים בשנה. התבקשנו לא לחשוף את המתקן בסיבות בטחוניות ודוברת חברת החשמל, דליה בודינגר, מסרה לנו כי חברת החשמל בודקת את זהות המאבטחים לוודא שאין מאבטחים זרים שם במתקן וגם את החברה עצמה.

האלוף במילואים מרום מסר בתגובה: "מזה תקופה אני משמש כיועץ לחברת סיגל שהוקמה על ידי בוגר השייטת ומקדם אותה בפעילותה. אינני שותף בחברה, אינני חבר בהנהלתה ואינני משמש כדירקטור בחברה. בשל טעות נכתב באתר "לינקדאין" שלי שאני דירקטור בחברה, במקום יועץ. לאחר שהתבררה הטעות תיקנתי את הגדרת תפקידי ליועץ".

עוד אמר מרום: "להווי ידוע כי איני מופיע ברשם החברות כדירקטור או כבעל מניות חברה. הטענות לפיהן ידעתי על פעילות של זיוף מסמכים או פעילות פנימית אחרת ונתתי להם יד משוללות כל יסוד ומגיעות לכדי הוצאת דיבתי רעה. אני מצהיר כי לא הייתי מודע לפעילות בלתי חוקית לכאורה של החברה אם אכן הייתה כזו. אני פונה לגלי צה"ל ולכל אדם אחר שברשותו מידע על פעילות בלתי חוקית לפנות לאלתר למשטרת ישראל. אם ימצאו כאלה - בכוונתי להסיר ידי מכל פעילות בחברה"

11/11/15 | 12:45