מגזין
  Bookmark and Share
close

האזינו: כל הקטעים מיומן השנה של גלצ

סיכום תשע"ה בגלצ: מהצצת בית משפחת דוואבשה לרצח במצעד הגאווה, ממתווה הגז למחאת בני העדה האתיופית, מהסכם הגרעין עם איראן לזכיית הפועל ירושלים בצלחת האליפות. האזינו

מערכת גלצ

מגישי וכתבי גלצ, ביחד עם כתבים אורחים, מציגים את יומן השנה תשע"ה: אתם מוזמנים להאזין לראיון המרגש עם חוסיין דוואבשה ודבורה גונן, לכתבות המיוחדות, ולמיזם המוזיקלי המיוחד שנוצר לכבוד היומן.

מגישים: יונה לייבזון ושבל כרמי מנסור
עורך: יותם ברגר
מפיקות: רון רוזנבוים ועמית נגבי
עורך הדיגיטל: גיא חזק
ביצוע טכני: דניאל שבתאי
טכנאי סאונד: אסף סיטון 

רגע לפני שנצלול אל מה שקרה פה השנה, החלטנו להקדיש את פרק הפתיחה של המשדר הזה לשנאת חינם. זו השנאה שהתניעה את הרצח במצעד הגאווה ואת הצתת בית משפחת דוואבשה בכפר דומא. זו השנאה שהובילה לאלימות נגד יוצאי אתיופיה בישראל, ושתדלקה את ההתקוממות שלהם בשנה האחרונה. זו גם השנאה שהייתה חלק נוכח מאוד במסע הבחירות לכנסת ה-20. האזינו לכתבתו של רינו צרור:

ימים ספורים לפני שנקבע מותה של ריהאם דוואבשה, ניהלנו באולפן גלצ ביפו שיחה לא פשוטה, אבל נוגעת ללב, עם חוסיין דוואבשה. חוסיין הוא אביה של ריהאם, סבו של עלי וחותנו של סעד, שנרצחו בפיגוע לפני למעלה מחודש. יחד עם חוסיין אירחנו באולפן את דבורה גונן, אמו של דני שנרצח על ידי מחבל פלסטיני השנה, לאחר ביקור במעיין בשומרון עם חבר.

זו שיחה אישית, על הימים שעברו עליהם מאז שנרצחו בניהם וביתם. אבל, זו גם שיחה לאומית, אפילו פוליטית - על שנאת החינם שהובילה למיתות המיותרות האלה, ועל הדרכים שבהן אפשר היום להתגבר עליה, במקום להמשיך ולתדלק אותה. האזינו לשיחה עם חוסיין דוואבשה ודבורה גונן:

ראש הממשלה נתניהו נמצא היום, בחתימת תשע"ה, במצב טוב יותר משמעותית מזה שהיה בו בחתימת תשע"ד. הקואליציה שלו אמנם צרה וספרטנית אבל יציבה יותר, האופוזיציה מנגדו אולי רחבה - אבל בלתי מגובשת ומגומגמת.

ומצד שני, נתניהו ניצב היום בממשלה שהרכיב תחת לחצים כבדים ולאחר שנסחט על ידי כמעט כל חברותיה. הוא מתקשה לתפקד בין הצבעה לילית ברוב דחוק אחת לשנייה, ומיזם הדגל שלו, המאבק באיראן, מעלה חרס. האזינו לכתבתו של עידו בנבג'י, עם סיכום השנה הטובה של נתניהו, ועם סיכום השנה הגרועה שלו:

בצידו של המאבק שניהלה ממשלת ישראל נגד הסכם הגרעין עם איראן הגיע תג מחיר דיי גבוהה - חירוב משמעותי ביותר של מערכת היחסים הרגישה עם וושינגטון. במהלך השנה האחרונה, היחסים המתוחים ברמה האישית בין הנשיא האמריקני, ברק אובמה, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, עלו רמה, ועוצמת הוויכוח הפכה לכמעט חסרת תקדים. אילאיל שחר סיקרה את ההתרחקות הזאת בשנים האחרונות - ומציירת קווים לדמותה של השנה בה נטשו ישראל וארצות הברית זו את זו. האזינו:

לחלק ב' של יומן השנה - לחצו כאן
10/09/15 | 07:13