מגזין
  Bookmark and Share
close

למרות הסיכון: משרד הכלכלה אישר הארכה לדודים מסוכנים

בלעדי: לפני שנתיים נקבע שדודי שמש מצופים במלט מאפשרים חדירת חומרים מסוכנים ואינם תואמים את התקנים הבינ"ל. אך למרות שהוחלט להפסיק את יצורם, ליצרנים הוענקה ארכה נוספת

אבנר הופשטיין, ראש דסק התחקירים

כמה זמן לוקח במדינת ישראל להוציא מחוץ לשוק מוצר שמסרטן? ב-2013, אחרי שורה של תחקירים שהתפרסמו בעיתונות, השתכנע משרד הבריאות כי דודים המצופים בשכבת מלט, כאלה המתנוססים בגאווה על כמחצית מגגות ישראל - מסוכנים לבריאות.

זאת, מכיוון שהציפוי עלול להתקלף, ליצור קורוזיה ולהפוך חדיר לפעפוע של עופרת ומתכות רעילות נוספות אל תוך המים. לתמונה נכנס מכון התקנים אשר הגיע למסקנה חד משמעית שיש להפסיק את ייצורם ומכירתם של דודים אלה.

דן למפרט, ששימש אז בתור יושב ראש ועדת התקינה במכון התקנים, אמר לגלצ: "הסכנות הן חשיפה למתכות כבדות שמשרד הבריאות אומר שמסרטנות, יש שם עופרת שיכולה להביא מחלות".

בשנת 2014 מכון התקנים קבע כי יש לאסור לחלוטין על ציפוי מלט ויש להשתמש בציפוים אחרים שנבדקו בעולם מבחינה בריאותית ומתאימים לתקנים בינלאומיים. משרד הבריאות גיבה את ההחלטה, אבל אז החלה סחבת "הישראבלוף" הטיפוסית. היצרנים לחצו, וקיבלו עוד ועוד הארכות.

"היו לחצים של התעשייה המקומית", סיפר דן למפרט, "היו יצרנים שמייצרים דודים עם הציפוי מלט, הם הפעילו לובי על מנת לעכב ככל שניתן את הנושא".

הלחצים עשו כנראה את שלהם: רק לאחרונה אישר משרד הכלכלה עוד הארכה של 18 חודשים. המשמעות: אתם תמשיכו לקנות דודים מזיקים, עם מתכות רעילות ופוטנציאל מסרטן עד פברואר 2017.

אז אם משרד הבריאות ממליץ ומכון התקנים מתקין - איך זה שמשרד הכלכלה מאשר עוד ועוד הארכות? איגור דסקלביץ', הממונה על התקינה במשרד הכלכלה, הסביר על כך. "הבנתי שההחלטה אומרת שזה כן מסוכן, שהעופרת מסוכנת ושזה גורם למחלות, מחלות לב וכליות", אמר איגור, "אבל הדודים האלה עם הציפוי מלט יוצרו כל השנים, צריך זמן להתארגן לדודים החדשים".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "יש לשנות את התקן מוקדם ככל האפשר, אך הסמכות אינה נתונה בידם אלא בידי מכון התקנים ומשרד הכלכלה".

10/09/15 | 06:43