מגזין
  Bookmark and Share
close

בדיקת גלצ: האם הטאבלטים טובים למערכת החינוך?

מאות תלמידים ברחבי הארץ יתחילו את שנת הלימודים הקרובים בלי ספרים ומחברות אלא עם הטאבלטים - "מחשבי הלוח". אבל האם ה"טאבלטים" באמת טובים לתלמידים? כנראה שלא ממש

שירה הדס-נקר

 

ברחבי הארץ יתחילו מאות תלמידים ועשרות כיתות את שנת הלימודים הקרובה בלי ספרים ומחברות, אלא דווקא עם טאבלטים. אבל הרעיון שנועד לאפשר לילדים חיבור לעולם הידע הרחב של הרשת ולמידה מתקדמת יותר, מלווה בעלויות גבוהות להורים, קרינה מסוכנת בכיתות ובסוף אפילו הילדים לא מרוצים.

שחר מהוד השרון שעולה לכיתה ו' הייתה צריכה לבקש מאמא במיוחד שתקנה לה את סיפרי הלימוד. הסיבה? בכיתה שלה לומדים כבר שנה עם טאבלטים אבל היא לא כל כך מרוצה מהדבר. "זה מרגיש כאילו אנחנו עכברי מעבדה שעושים עלינו ניסוי. חצי מהשיעור מתבזבז על לעזור לכמה ילדים שלא הצליחו רגע להפעיל משהו, או שהספר בתוך הטאבלט לא עובד להם", סיפרה.

ואם בהוד השרון ההורים יכולים להרשות לעצמם לרכוש גם טאבלט וגם סט שלם של ספרים, בבת ים, שהובילה את מהפכת הטאבלטים בכיתות, הנטל על ההורים כואב הרבה יותר.

יושב ראש ועד ההורים בבת ים, צביקה כספי, אמר לגלצ: "אני שמעתי הורים שהמחיר של הטאבלט הגיע גם ל-1,700 שקלים - זה שם את הילדים במצב חברתי מאוד קשה. הורה אחד יש לו והורה אחד אין לו, גם אם מחלקים את זה לתשלומים זה עדיין מאוד יקר".

אבל חוץ מהכאב בכיס, למעבר מספרי לימוד לטאבלטים יש גם מחיר בריאותי. הדוקטור גדי ליסק טוען כי שלושים מחשבים שפולטים קרינה בכיתה מלאה תלמידים לאורך כל שעות היום עלולים לגרום נזק רציני לילדים.

על כך הוא אמר: "כיום המחקר טוען שחשיפה מתחת לגיל 20 מגדילה משמעותית את הסכנות למחלות כמו גידולים מוחיים, ירידה בפוריות וניוון מערכת העצבים. כל המחלות האלו יכולות להיווצר כתוצאה מקרינה ברמות נמוכות ממה שנחשב לבטוח".

סוגיית הטאבלטים היא כבר מזמן לא סיפור של כיתה כזאת או אחרת, עם מעל ל-200 בתי ספר ששילבו אותם בלימודים הסוגייה הגיעה גם לבג"ץ. אבל אפילו אם את מחליטים לשלם את המחיר ולהתמודד עם הנזקים הבריאותיים, הטאבלטים לא תמיד מתאימים לתכנית הלימודים.

אמא של שחר, שרון, הרגישה שגם מבחינה לימודית הטאבלטים לא מקדמים את ביתה, אולי אפילו להפך. "אני מאוד מקווה שהם לא יפתחו איזשהו פער בשנה הזאתי", אמרה, "אנחנו כן החלטנו לקנות לשחר השנה ספרים, ואמרתי לה שאת הטאבלט היא תשאיר בבית בתור התחלה, וכל עוד היא לא זקוקה לו באמת אז הוא לא יהיה בתמונה".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "משרד החינוך ימשיך להכין את ילדי ישראל למאה ה-21 ולהטמיע את תכנית התקשוב במוסדות החינוך. ההצטרפות לתכנית מתבצעת רק בהסכמה של לפחות 70% מההורים ורכישת הטאבלטים הינה בהסכמה ומרצון, ואין כפייה מכל סוג לביצוע הרכישה".

באשר לנושא הקרינה, נמסר ממשרד החינוך כי הוא מייחס חשיבות עליונה לשמירה על בריאות התלמידים ופועל כדי למנוע את חשיפתם לקרינה.

אתם מוזמנים להאזין לכתבה הראשונה מתוך סדרת הכתבות לקראת החזרה ללימודים: האם מערכת החינוך ערוכה לרפורמת הסרדינים?

24/08/15 | 10:00