מגזין
  Bookmark and Share
close

אופרציית הכסף של מרגלית: איך מתערבבים פוליטיקה ועסקים

ח"כ אראל מרגלית עזב קרן הון-סיכון מצליחה בשביל החיים הציבוריים, אבל תחקיר גלצ מראה שלא לגמרי. על פי הממצאים, מרגלית השתמש בכספי החברה לענייניו הפוליטיים. האזינו

אבנר הופשטיין

זאת היתה החגיגה הגדולה של פריימריז 2013: 600 איש במועדון "טיילורמייד" בתל אביב, מזון מפונפן ואלכוהול חופשי. חבר הכנסת אראל מרגלית חגג את יום הולדתו, וכולם הגיעו לחלוק כבוד לאיש עם הכי הרבה כסף במפלגה, היחיד שיכול להרים דבר כזה על חשבונו.

גם ראש המפלגה הרצוג נשא דברים לכבודו, חילק לו ציונים, ותפר לו חליפה. "אני את הכסף שלי שם אצל אראל מרגלית. הנה הוא השקיע במניה, זה עובד. בעזרת השם נרכיב ממשלה ואראל מרגלית שר כלכלי בכיר", אמר.

אמנם שני הדברים, הרכבת הממשלה והשרות הבכירה למרגלית, לא קרו, אבל את הארוע הפוליטי המובהק הזה, שלא דווח למבקר המדינה, לא שכחו במפלגה. בעיני לא מעט מפעיליה, זוהי עדות לטשטוש הגבולות של מרגלית, שאינו יודע להבדיל בין אירוע פוליטי לאירוע פרטי.

תקרת התרומות בפריימריז נמוכה יחסית: כ-284,000 שקלים. אבל למרגלית יש כסף: הונו הוערך ב-2013 בכ-220 מיליון שקלים, אולי המועמד העשיר ביותר שהתמודד כאן אי פעם. הכסף הזה זרם לשטח, לפעמים אפילו במזומן, כפי שהעיד אחד הפעילים. "מהרגע שאתה נכנס, אתה מבין את ההתנהלות ואתה בוחר להיות חלק מזה או לא", אמר, "הוא יודע שהכספים ניתנים וזה. אבל הוא לא סוגר, כאילו אתה לא מדבר עם אראל". הציעו לך מזומנים, שאלנו. "כן, כן, גם לי הציעו מזומנים", השיב.

מרגלית והרצוג (צילום: REUTERS)

גורמים המקורבים למרגלית מספרים כי הזהירו אותו לא אחת מפני חציית הקווים של התנהלות לגיטימית, אך הוא המשיך בכך גם אחרי שנכנס לכנסת בפברואר 2013. הכללים מחייבים חבר כנסת להתנתק מעסקיו הפרטיים, אבל מרגלית שאב חלק מיועציו הפוליטיים משורות "JVP", קרן ההון-סיכון שייסד, והמשיך לשלם להם משכורות באמצעות חברת הניהול של "JVP", ואחר כך מחברת הנכסים שלה, הנמצאת בבעלותו.

לפעילים פוליטיים ולמשרדי חברי הכנסת האחרים בעבודה הגיעו שיחות טלפון ממשרדי "JVP" עם בקשות לתמוך ביוזמות פוליטיות של מרגלית. חלק מפעיליו של מרגלית נסעו ברכבים של "JVP" ועבדו מהמשרדים של הקרן. גם היום מציג עצמו מרגלית כ-"חבר כנסת ויזם", ומתקשה להתנתק מכובעו העסקי הקודם.

יש מי שרואה בהתנהגות הזאת מדרון חלקלק. דוקטור דורון נבות, מומחה לשחיתות פוליטית מבית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה, חושש מתופעה של קניית שלטון בכסף: "למי שיש משאבים פרטיים יותר גדולים, יש לו יתרון. בעולם כזה העשיר או זה שיש לו יותר משאבים חומריים, זה שיש לו יותר הון, יש לו יתרון. אנחנו מגיעים למצב שבו הכוח הכלכלי בעצם מתורגם לכוח פוליטי. והתוצאה של כל זה שאין לנו דמוקרטיה אלא יש לנו מן שלטון של עושר, אוליגרכיה".

קולות הביקורת האלה נשמעים גם ב-"JVP" עצמה, חברת ההון-סיכון המצליחה ביותר בישראל, מקור הונו הפרטי של מרגלית. גורם שעדיין עובד בחברה ולכן ביקש להישאר בעילום שם אמר לנו כך: "היו לאראל ולאנשים בחברה ויכוחים על הנושא לאורך השנים האחרונות, כי יש פסול בכך שאנשי חברה מועסקים בנושאים פוליטיים. היה גם חשש ממעשים פליליים, כמו תרומות פסולות של תאגיד לצרכים פוליטיים. זה גם יצר בעיות עם הדו"חות הכספיים של החברה. אראל עמד בכל הויכוחים האלה על הרגליים האחוריות כי הוא מאוד עקשן, אבל בסוף הסכים לרשום חלק מההוצאות על חשבונו האישי, כתרומה עצמית".

משרדי JVP בירושלים (צילום: REUTERS)

כיום מעסיק מרגלית על פי הבדיקה שלנו שישה יועצים פוליטיים ואסטרטגיים במימון עצמי, אשר חלקם לפחות קיבלו שכרם בחלק מהתקופה מ-"JVP ניהול" ו-"JVP נכסים" והשאר מקבלים את שכרם ישירות מכספו של מרגלית. בנוסף עובד מרגלית עם משרד ייעוץ תקשורת, מקבל שירותים משפטיים מפירמת עורכי דין ושוכר אנשים נוספים לפרוייקטים ספציפיים. זאת, כמובן, בנוסף לצוות בכנסת, המועסק על פי הכללים.

גורמים בעבודה נוהגים להתבדח ש"אפילו ראש הממשלה לא נהנה מכזאת פמליה מרשימה". מרגלית מסרב לחשוף את העלויות ההעסקה החיצונית המאסיבית הזאת, אבל אפשר להניח שהסכום השנתי מגיע למאות אלפי שקלים, אולי יותר.

ד"ר חן פריידברג מהמכון הישראלי לדמוקרטיה חושבת שארסנל עצום שכזה נותן לחבר כנסת יתרון משמעותי על פני ח"כים נטולי ממון. "יש עם זה בעיה מההיבט של בעצם פגיעה בשוויון. אראל מרגלית שבא מההייטק ויש לו הרבה מאוד כסף יכול להעסיק לכאורה לשכה של 50 עוזרים, בעוד שאנשים שגירדו שקל לשקל לא יצליחו להעסיק אף אחד. כל חברי הכנסת אמורים להיות שווים", אמרה.

ומה אומרים הכללים בכנסת? ככל הנראה מעולם לא נדרש המשכן להתמודד עם מסות כאלה. לדעתו של חבר הכנסת יצחק וקנין, המשמש כיושב ראש ועדת האתיקה של הכנסת, מן הראוי היה לפנות ולקבל אישור. "ברמה העקרונית ודאי שחבר כנסת צריך לבקש אישור כשהוא מעסיק יועץ כזה או יועץ אחר", אמר וקנין. "אם יש מצב שמישהו מעסיק יועצים דרך חברה בבעלותו של חבר כנסת, צריך אישור מסודר של ועדת האתיקה. חייב לקבל אישור", הוסיף.

למרות שחבר הכנסת מרגלית מבהיר כי התנתק מהקרן שהקים, בימים האחרונים אנשיו תדרכו את בכירי הקרן כיצד לענות לפניות עיתונאים בנושא. שורה ארוכה של בכירים נמנעו מלענות על שאלות אך לא הכחישו את הממצאים.

"שימוש בכספו הפרטי של ח"כ למען הציבור אינו מהווה קניית שלטון בכסף, אלא בדיוק ההיפך"

מטעם חבר הכנסת מרגלית נמסר בתגובה: "חבר הכנסת אראל מרגלית משלם מכיסו הפרטי ומחסכונותיו על מכלול הפעילויות החברתיות שהוא מקדם בקרית שמונה, באר שבע, בגליל העליון, בירושלים ובאזורים נוספים. התאווה למצוא פגם בכל פעילות של אישי ציבור מובילה לכך שאפילו איש ציבור המממן פעילות חברתית מכיסו הפרטי זוכה לביקורת. ח"כ אראל מרגלית בחר לא לעשות שימוש בעשרות אלפי שקלים מהכסף הציבורי שניתן לו מדף לבוחר. אחרי אינסוף כתבות עיתונאיות בהן מואשמים נבחרי ציבור כי לקחו, גנבו או שאבו כספי ציבור לצרכיהם הפרטיים, נמצא איש ציבור המשלם מכיסו הפרטי בלבד על פעילותו הציבורית והחברתית".

עוד נמסר: "חבר הכנסת מרגלית בחר לממן בעצמו את פעילותו הציבורית, ולא להיות תלוי בחסדי אילי-הון ובכך להיות עצמאי ומחויב אך ורק לאינטרס הציבור ולבוחריו. מיותר לציין כי העסקת אנשי המקצוע המסייעים לו בפעילותו עומדת בהוראות החוק. גם העסקת פעילים בפריימריז שולמה מכיסו הפרטי של אראל מרגלית, ודווחה כחוק למבקר המדינה. במקרים בהם השכר הועבר לעובדים באופן טכני באמצעות חברה בבעלותו המלאה של אראל מרגלית באופן שהבטיח תשלום הכולל את הזכויות הסוציאליות, התשלום יצא מכיסו הפרטי. חבר הכנסת מרגלית ימשיך ככל שיידרש להקדיש ממרצו, זמנו וכספו לקידום היוזמות האזוריות והחברתיות ויעשה ככל שיוכל לסייע בהקמת עוד מקומות תעסוקה בגליל ובנגב ולצמצם את הפערים החברתיים בישראל"

"שימוש בכספו הפרטי של חבר כנסת למען הציבור אינו מהווה קניית שלטון בכסף, אלא בדיוק ההיפך, הבטחת עצמאותו, שיקול דעתו ומחויבותו המלאה אך ורק למען הציבור", נמסר. בנוגע לחגיגות יום ההולדת נאמר: "האירוע ב-2015 לא היה שונה מאירועים בשנים קודמות, חבר הכנסת מרגלית לא בחר את מועד הפריימריז כך שיהיה בסמוך ליום הולדתו והוא מתכוון להמשיך לחגוג את יום הולדתו כל עוד בריאותו מאפשר לו בכל שנה בינואר, עד 120".

יושב ראש ועדת האתיקה, חבר הכנסת יצחק וקנין, הגיב בתכניתנו "בוקר טוב ישראל" על הפרסום: "חלק מהדברים אני חושב שצריכים לעבור דרך ועדת האתיקה למען הסדר הטוב, שלא נגיע לדברים כאלה שמחר יהיו דברים אחרים שיכולים להביא אותנו למצב של ניגוד עניינים מוחלט בכל מיני נושאים, כי לפעמים יש פה דברים שיכולים להתנגש בניגוד עניינים בכל מיני נושאים".

גם במחנה הציוני הגיבו לתחקיר. חברת הכנסת שלי יחימוביץ' אמרה לירון דקל ועמית סגל: "ככל שאני יודעת והייתי יו"ר ועדת האתיקה, אם אדם מאוד עשיר והוא לוקח את כספו ומממן בו את הוצאות הפריימריז שלו זה דבר שהוא לגיטימי. מאושר על פי חוק להשתמש בכספך שלך כדי לממן את כל הוצאות הפריימריז עד תקרה מסויימת. ככל שאני יודעת אראל עומד בכל הקריטריונים האלה".

16/07/15 | 07:39