מגזין
  Bookmark and Share
close

אלפי בני נוער עוסקים בזנות: "לא ידעתי מה יהיו התוצאות"

בישראל של שנת 2015 יש על פי הערכות אלפי בני נוער שמוצאים עצמם בעולם הזנות, כשגיל הכניסה נע בין 12 ל-14. איפה מערכת החינוך נוכח הנתונים? ומה מביא את הנערים למצב הזה? האזינו

שרון פולבר

מ' (שם בדוי), בת ה-17 על פי הערכות אחת מאלפי בני נוער שעוסקים בזנות בישראל סיפרה כי כאשר נכנסה לתחום הזנות לא השקיעה בכך מחשבה מעמיקה: "לא בדקתי מה יהיו התוצאות לכך, מה יגידו ואיך יסתכלו על זה? הייתי ממש קטנה ותמימה". לדבריה, בדיעבד אם הייתה חושבת על זה טיפה יותר היא לא הייתה למצב בו היא נמצאת היום.

ראש תחום קצה ונערות בעמותת עלם, רעות גיא, מלווה נערות ונערים כאלה ב-10 השנים האחרונות סיפרה על הקושי לאתר את אותם נערים: "מדובר בזנות הרבה יותר חבויה. בקרב בני נוער אנו רואים אקטים מיניים לפעמים תמורת כסף אבל לווא דווקא".

"עיקר המסה של המקרים בגילאים הללו מתרחשת בטובות הנאה ששוות ערך לכסף, אפילו דברים נורא מינימליים", הסבירה רעות, "מספיק שנערה גרה בטבריה נקלעה לתל אביב ואין לה איך לחזור הביתה ואיזה מישהו מציע לה טרמפ תמורת זה שהוא יבצע בו איזה אקט מיני".

כשמדברים על תופעות שמתרחשות בקרב בני נוער, אי אפשר שלא לדבר על חינוך. במכון ירושלים לצדק, אותו מנהל כיילב מאיירס, החליטו להרים את הכפפה ולעסוק בנושא בבתי הספר. כיילב אמר כי "המצב מאוד קשה, גיל הכניסה לזנות הוא בין 12 ל-14". לדבריו, הם מגיעים לעולם הקשה הזה כאשר אדם מבוגר מנצל את המצוקה כלכלית סוציואקונומית של אותם בני נוער ומלמד אותם כיצד לספק שירותי מין כנגד כל מיני טובות הנאה.

בפעילות המכון בתיכון אנקורי ברעננה, נשאלו תלמידי כיתה י"ב האם נתקלו בתופעת הזנות חרף גילם הצעיר, והתשובות היו מפתיעות ומדאיגות. במשך שעה וחצי ניהלו התלמידים דיון סוער - האם צריך להפליל את הלקוח? האם זנות היא בחירה? מה הפתרונות ואיך אפשר לשנות?

בעיניהם של שניים מהתלמידים ניהול שיח אמיתי בעניין זה במערכת החינוך הוא בגדר הכרחי, אך להתחיל לעסוק בנושא רק בגיל 18 לטענתם זה מעט מדי ומאוחר מדי.

28/01/15 | 09:04