מגזין
  Bookmark and Share
close

סרטון חדש: ח"כים קוראים (ל)שוויון מגדרי בשכר

על רקע פרסום הלמ"ס כי נשים מרוויחות שליש פחות מגברים, שרים וחברי כנסת רבים התגייסו לפרוייקט של שדולת הנשים בישראל, והצטלמו כשהם מקריאים את חוק השוויון המגדרי בשכר. לבנת: "למרות חשיבותו הגדולה של החוק - חלק גדול מהציבור אינו מכיר בקיומו". צפו

גלי צה"ל און-ליין

במלאת 50 שנה לחקיקת "חוק שכר שווה לעובדת ולעובד", שדולת הנשים בישראל, בשיתוף חברי כנסת רבים מכל גווני הקשת הפוליטית, הפיקה סרטון החושף לציבור את לשון החוק. בכך מקווים בשדולה להזכיר לציבור את עצם קיום החוק והוראותיו, זאת לאחר שרק אתמול (ג') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה את הנתונים כי שכרם של נשים שכירות בישראל עומד על 66% משכרם שכירים גברים. כך, שכרה החציוני של האישה עומד על 5,500 - בעוד שכרו החציוני של הגבר עומד על 7,770.

בסרטון השתתפו בין היתר שרת התרבות לימור לבנת, שרת המשפטים ציפי לבני, שרת הקליטה סופה לנדבר, שר הפנים גדעון סער, השר לענייני אזרחים ותיקים אורי אורבך, יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ', יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה עליזה לביא, וכן חברי כנסת רבים כמו חיליק בר, מיקי רוזנטל ומיכל בירן מ"העבודה", אורלי לוי-אבקסיס, גילה גמליאל וחיים כץ מ"הליכוד ביתנו", אורית סטרוק ושולי מועלם מ"הבית היהודי", עיסווי פריג' מ"מר"צ" ודב חנין מ"חד"ש".

הסרטון הוכן במסגרת מיזם "שוות ערך" - שנמשך שלוש שנים במימון האיחוד האירופי, במסגרתו משתפים פעולה הארגונים שדולת הנשים, שתיל, מרכז אדוה ונציבות שוויון הזדמנויות בעבודה. מטרת התכנית היא להביא לצמצום אי השוויון המגדרי בשכר באמצעות העלאת מודעות של מעסיקים ועובדים לתופעה, הקניית ידע וכלים לפעולה לצמצומם וכן שינוי מדיניות הממשלה דרך חקיקה בנושא. רק בשבועיים האחרונים עברו בוועדת השרים לענייני חקיקה שתי הצעות חוק בנושא: הצעת חוק שכר שווה לעובדת ולעובד, והצעת חוק הנגשת נתונים מגדריים.

השרה לימור לבנת, המכהנת גם כיושבת ראש ועדת השרים לענייני נשים שסייעה בהכנת הסרטון, אמרה כי "למרות שחשיבותו של החוק אינה מוטלת בספק, חלק גדול מהציבור אינו מכיר בקיומו. בטוחני כי פרויקט 'שוות ערך' יסייע להעלות את הנושא לסדר היום הציבורי ויאפשר הכרה בו ואת אכיפתו".

06/11/13 | 18:35