מגזין
  Bookmark and Share
close

בכנסת לא מתמקדים בעיקר. דעה

הכנסת רוצה סמל משלה: מיזם חדש פונה לסטודנטים לעיצוב בבקשה שיתכננו את הסמל החדש של בית המחוקקים. רבותיי חברי הכנסת, זה מה שבחרתם לעשות כדי למתג אתכם? "דבר העורכת" של נורית קנטי

נורית קנטי

אחרי שרוב חברי הכנסת התכחשו לרעיון כאילו נגעו אי פעם במריחואנה או לקחו שכטה מג'וינט, החליטו למצוא במשכן דרך אחרת להיות מגניבים. "הכנסת פנתה בימים אלה לכל המוסדות ארץ לעיצוב גרפי על מנת שסטודנטים ישתתפו בתחרות עיצוב שפה גרפית לכנסת", אמר דובר הכנסת יותם יקיר. "לראשונה הגיע הזמן לתת ביטוי לכך שהפרלמנט הוא מוסד ייחודי בציבוריות הישראלית, שהחוקים שמחוקקים בכנסת רלוונטים לכל אזרח".

יקיר מסביר את ההיגיון שמאחורי המיזם החדש של הכנסת, תחרות בין סטודנטים לעיצוב, ליצירת סמל חדש לרשות המחוקקת. סמל המדינה, הוא מבהיר, ישולב בסמליל החדש שייבחר. המטרות, כך הוגדר, הן לבטא את הייחודיות לה בציבוריות הישראלית, והרלוונטיות שלה בשביל כלל הציבור. ב-ר-צ-י-נ-ו-ת.

120 חברי כנסת נבחרים יושבים במשכן המפואר בירושלים, מקצתם פועלים במרץ למען הציבור, אחרים מנצלים את ההטבות ועובדים כמה שפחות, אחרים בוגדים בשולחיהם. יאמין לי יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, אין אזרח אחד שלא מבין כמה רלוונטית וייחודית הכנסת לחיים של כל אחד מאיתנו כאן, לטוב ולרע. זה מה שבחרתם לעשות כדי ליחצ"ן את הכנסת? לשנות את סמל המדינה למשהו יותר מגניב ומתקדם? למה לא להחיל מעקב אחר השתתפות החברים בדיוני ועדות ובהצבעות? לעצור את העלייה המוגזמת בשכרם והשימוש החריג והבוטה בתקציב הקשר עם הבוחר? לוודא שהם מבצעים את הדברים שהוטלו עליהם ומפקחים על החלטות הממשלה כדי שדוחות מבקר המדינה, כמו הדו"ח שפורסם אתמול לא יישנו? למה לא לפעול להרחבת ההשכלה הרלוונטית של הח"כים? מדוע לא לפעול להוראת יסודות בסיסיים בדמוקרטיה שחלקם לוקים בהבנתם? רעיון של שינוי הסמל לא רק מגוחך ומנותק, הוא גם בועט באחת מאושיות המדינה.

"הכנסת מייצגת את המדינה והיא בעצם המדינה. סמל המדינה שנקבע על ידי הכנסת ב-1949 הוא הסמל שלה", אמר יורם שמיר, בנו של גבריאל שמיר, שעיצב ביחד עם אחיו את המנורה - סמל המדינה. "אני חושב שלממשלה, לכנסת ולבתי המשפט יש זהות משותפת - והיא הזהות של המדינה".

מאז שעוצבה המנורה והוכרזה כסמל הרשמי של מדינת ישראל, החליט כל משרד ממשלתי שהוא רוצה להתחדש בסמל מתקדם יותר. עכשיו גם לכנסת, המנורה לבד כבר לא מספיקה. 66 שנים זה יותר מדי בשביל הנבחרים - לא מספיק אופנתי.

צריך להבהיר: למשרד ממשלתי אסור להשתמש בשני סמלים, כך שאוטומטית סמל המדינה המסורתי שלנו יידחק לפינה מניירות רשמיים של הכנסת. מעבר לכך, זה מיותר ומנקר עיניים. זהו עיסוק בטפל, ברדוד ובשטחי, לעומת דברים מהותיים רבים שחסרים בכנסת. זו בעיטה בסמל מסורתי, יפה ומכובד, שגם אם מאפייניו יושארו בסמל החדש - הם לא ימחו את העלבון כלפי ההיסטוריה ומי שעיצבו אותה.

16/10/13 | 12:01