מגזין
  Bookmark and Share
close

פאב "המפלצת": נלחמים על דו-קיום

כבר תקופה ארוכה שמתנהל דיון סביב פאב "המפלצת" בשכונת קרית יובל בי-ם, התושבים החרדים טוענים לסגירתו בעוד החילונים נלחמים עליו. בעיתוי מחשיד: קיבל הפאב צו סגירה עירוני

מיכל צ'ין

בשכונת קריית יובל בירושלים כבר לא ישמעו הצלילים שבקעו מפאב "המפלצת" לפני כמה חודשים. במקומם, מתנגנת שם בימים אלה מוסיקה צורמת הרבה יותר, של משפטנים כמו עורך הדין יוסי חביליו, המנסים להציל את "המפלצת" מצו הסגירה: "הכל עבד טוב ויפה כחצי שנה כשעיריית ירושלים סייעה תקציבית ל-'מפלצת'. פתאום בחודש דצמבר מגלים את פעילות הפאב גורמים חרדים קיצוניים, מוציאים את זה לכלי התקשורת החרדיים, לוחצים על חברי המועצה שלוחצים על ניר ברקת ופתאום - צריך לסגור את הפאב כי איו לו רשיון עסק".

"המפלצת" היא הסמל הבלתי מעורער של שכונת קרית יובל בדרום מערב ירושלים. מצוקת הדיור החרדית דחקה עוד ועוד חובשי מגבעת לשכונה, והפסל עם המגלשות המפורסמות הפך לזירת ההתנגשות הראשונה. נועם פנסחי, חבר תנועת "קרית יובל חפשית" סיפר: "התחלתי את המאבק כשאני והבת שלי היינו במקום, למפלצת יש שלוש לשונות והבת שלי רצתה להתגלש. באה אמא חרדייה ואמרה: 'זו המגלשה של הבנים, את צריכה לעבור למגלשה השנייה'. באותו רגע אמרתי לבת שלי לעבור למגלשה השנייה ואני שמח שהאמא הזאת לא פגשה אותי היום, כי זה היה נראה אחרת לגמרי".

אחרי המאבק על המפלצת הגדולה, תושביה החילוניים של השכונה רואים בפאב שבהשראתה משלט אחרון שצריך להיאחז בו בכל הכוח. בעירייה הודפים את טענותיהם, אריאלה רג'ואן, ראש מינהל תרבות, חברה ספורט ופנאי בעיריית ירושלים טוענת: "ההחלטה לסגור את הפאב היא החלטה מקצועית בלבד. המקום של הפאב הוא לא בתוך שטח של מינהל קהילתי".

מנגד, לדברי חבר הנהלת מינהל יובלים, דני מנדלר כשמדובר במבני דת, האכיפה הרבה פחות מחמירה. "במלחה ששייכת אלינו יש מקווה לא חוקי שהוקם וישנגדו צו סגירה. אך העייריה לא אוכפת, לעומת פאב המפלצת שמיידית עשו משהו לגביו - כשיש מקווה שאינו חוקי, העירייה לא עושה כלום. זה רק מראה שאין מדיניות אחידה ושוויונית".


אבל התושבים החרדים לא מתרגשים מטענות החילונים. חבר מועצת העיר מסיעת ש"ס שמואל מרציאנו ביקר: "בצרפת הקניון סגור ביום ראשון ואם מישהו פותח הוא מקבל קנס. אם הגויים הבינו את זה בלי תורה, אז אנחנו שיש לנו צריכים להבין ששבת היא יום רשמי וסמלי וזה גם בעיה".

וכך מצאו עצמם חברי קואופרטיב פאב "המפלצת" בין הפטיש לסדן, צו סגירה עירוני, התקפות מצד חברי המועצה החרדיים, ושתי קבוצות שבנו על גביהם ביצורים חזקים, אולי חזקים מדי.

מהעירייה נמסר בתגובה:
"הדברים אינם מדויקים. לא ניתן להקים בשום צורה פאב בתוך מינהל קהילתי עירוני, גם לא באמצע השבוע ואין לכך כל קשר לשבת.

הפאב פעל ללא רישיון עסק ותוך הפרת חוקי העזר ואף בית המשפט דחה את בקשת בעלי הפאב לביטול צו הסגירה והבהיר לבעליו כי לא עמדו בסיכום לסגירת המקום. יצוין כי לרשות הבעלים עומדת האפשרות הפשוטה והקלה של הפעלת פאב בכל שטח מסחרי בשכונה או מחוצה לה. בירושלים קיימים פאבים רבים הפועלים גם בשבת במסגרת הסטטוס קוו".

19/06/17 | 08:22