מגזין
  Bookmark and Share
close

מה למדנו על האוברדראפט הישראלי?

שוק ההלוואות ההולך וגדל - מאות אלפי ישראלים חיים על כסף שבכלל אין להם. מי האחראים לכך, הבנקים או אנחנו? יוקר המחיה או צרכנות מוגזמת? האזינו לפרק האחרון בסדרת הכתבות "מינוסים"

תומר ורון

הפרק האחרון בסדרה "מינוסים" על שוק ההלוואות בישראל שרק הולך וגדל. למה מאות אלפי ישראלים חיים על כסף שבכלל אין להם, ומי האחראי לכך? הבנקים, שמשקיעים את מיטב מרצם וכספם על שיווק ההלוואות – או בעצם אנחנו, הצרכנים, שהתרגלנו לחיות מעל ליכולות שלנו?

אז אחרי הכל, למה היקף ההלוואות של משקי הבית לא מפסיק לזנק ואיך המציאות של לשלם שכירות לבנקים על כסף שלא שלנו הפך להיות משהו שבשגרה. יוקר המחיה או צרכנות מוגזמת? כמובן תלוי את מי שואלים אבל קודם כל - הריבית שאותה קובעת בנק ישראל עומדת על כמעט אפס כבר מעל שנתיים - ומאפשרת הלוואה זולה עם החזר חודשי סביר. להיות עם ולהרגיש בלי.

הנתונים מראים שהבנקים וחברות ההלוואות שופכים כסף על פרסום הלוואות. באינטרנט, ברדיו, בטלוויזיה ואין כמו הטרמינולוגיה "אתה זכאי להלוואה" כדי לשכנע את הלקוח שמדובר בהזדמנות שלא כדאי לפספס. הפרופ' דוד לוי פאור אומר - הבנקים משווקים, הממשלה שותקת, והאזרח הוא הקורבן.

אוריינות פיננסית היא לא נחלת כל תלמידי ואזרחי ישראל והדבר כמובן משחק לידי הגופים החזקים ועדיין, האחריות מוטלת גם עלינו - בעיקר עלינו הצרכנים. רכישות הרכב בשיא, שדה התעופה לא מפסיק לשבור שיאי עומס והצריכה הפרטית הפכה להיות קטר הצמיחה של המשק. אוריאל לדרברג מנכ"ל "פעמונים" אומר - אנחנו חיים מעל היכולות שלנו.

יוקר המחיה עדיין כאן וכך גם השיווק המתוחכם של הבנקים. אין ספק שהם תורמים אבל מעל לכל עומדים אנחנו הצרכנים, שהתרגלנו לחיות על כסף שאין לנו, והעיקר הוא ההווה, הלוואה עכשיו. ריבית? יהיה בסדר.

18/05/17 | 07:48