עוד בכותרות
  Bookmark and Share
close

טיול לסופשבוע עם שחר שילה: חאן סהרונים במכתש רמון

שחר שילה לוקח אותנו לחאן סהרונים, שבתקופה הרומית היה חלק מדרכי המסחר שבהן עברו המור והלבונה בדרכן לאירופה. האזינו


חאן סהרונים הוא בתחנת משמר קדומה מהתקופה הנבטית התיכונה, ואחר כך מהתקופה הרומית - לפני כ-2,100 שנים. הדרך נמשכה מצפון ערב הסעודית, ועברה בין היתר בתימן, ירדן וארץ ישראל הקדומה והמשיכה אל נמלי הים התיכון, ומשם יצאו המור והלבונה, אותן קטורות נכספות ונדרשות שכל מקדש פגאני בעולם הקדום נזקק להם ברמות אדירות.


בארץ שרדו הרבה תחנות מדרך המסחר העתיקה. אחד השבטים שעבד עליה, למד אותה טוב והשתלט על הסחר באופן מסודר לאורך תהליך של כמאה שנה. הוא הקים תשתיות אדירות, ולמעשה שלט בכלכלה בכל החלק המזרחי של האימפריה הרומית, שהוביל את המור והלבונה

חאן סהרונים במכתש רמון הוא תחנה קדומה ששרדה. יש בה מטבח ציבורי גדול ויפה, שרידים של אוהלי השיירות והגמלים וגם חומה מבוצרת, ששומרת על החאן סגור לעמידים שבשיירה - שיכלו להרשום לעצמם לילה במלון. כל השרידים המרשימים מהתקופה הזו מעידים על העושר העצום שהיה אז.

 

איך מגיעים?
יורדים מכביש 40 למצפה רמון. פונים שמאלה למקום שנקרא "ציר צבעי הרמון" מדובר בדרך עפר סלולה היטב הנעה לאורך ציר של מחצבות. מובילה אותנו מזרחה במכתש רמון אל חניון בארות ומשם בעזרת השילוט המסודר אל עבר חאן סהרונים השוכן לצידו של מעיין קטן ויפה שנקרא עין סהרונים.

16/09/16 | 13:37