תרבות ופנאי
  Bookmark and Share
close

"השמועות על מותה של השירה היו מוגזמות מדי"

המשורר רוני סומק לא ממהר להספיד את השירה: "זו 'המניה' הכי חזקה בבורסה של האמנות", ומסביר מדוע השרה רגב מתכתשת עם אמנים רבים: "הדרך שבה היא מתבטאת גורמת להתנגדות"

מערכת גלצ

המשורר רוני סומק שוחח היום (שני) עם ענבל גזית וחן ליברמן בגלצ וסיפר על הגמגום הידוע שלו, בדומה למשה רבנו, מהשיר "נקמת הילד המגמגם". לדבריו, "הסיפור הוא פשוט: התעורר ילד בן תשע ופשוט ראה שהפה שלו הוא מחסן של מילים שלא יוצאות החוצה".

"זה סוג של מחלה", תיאר סומק. "אני מנסה להילחם בזה ובסוף היום מבין שאני עכשיו נכנס ל'מסדר המגמגמים'. אני לוקח החלטה פסיכית לגמרי והיא להתחזות לאילם. כך שבמשך שנה וחודש, חוץ ממקרים בודדים, פשוט לא דיברתי. זו תקופה שבה אין קלינאי תקשורת, אין פורום למגמגמים באינטרנט. זה אתה והגמגום שלך".

סומק טען בראיון כי השירה היא עדיין צורת אמנות עכשווית ורלוונטית, בניגוד למה שנהוג לחשוב: "השמועות על מותה השירה היו מוגזמות מדי. אני מופיע בארץ המון - במתנ"סים, בבתי ספר, סל תרבות, קיבוצים - זו פשוט תופעה מדהימה. אני נגיד מגיע להופעות בחו"ל ואני מספר על זה, אנשים אומרים לי 'שאפו', wonderful. יש איזשהו רצון של המשוררים להגיד שזה לא מספיק. שירה לפי דעתי זו 'המניה' הכי חזקה היום בבורסה של האמנות".

סומק גם לא חסך את שבט הביקורת משרת התרבות רגב. כשנשאל מדוע אמנים כה רבים מצויים בחיכוכים עם רגב, השיב המשורר: "מירי רגב טוענת שלא קראה את צ'כוב. המשפט הכי יפה שלו הוא שאקדח שמופיע במערכה הראשונה - יורה במערכה השלישית. היא יורה כבר במערכה הראשונה. אפילו לדברים הכי טובים שלה יש ריח של אבק שריפה. יש למה כמה דברים שהיא אמרה שהרגשתי שאני הייתי יכול להגיד, כמו ביטול חוק הספרים - אבל הדרך שבה היא אומרת את הדברים האלה גורמת להתנגדות".

10/04/17 | 18:47