תרבות ופנאי
  Bookmark and Share
close

"48 שנות יצירה של רשות השידור - פשוט ייגנזו"

עורך מחלקת התעודה של הערוץ הראשון שוחח על אחת מסדרות התעודה האחרונות של רשות השידור, והזהיר מפני הסגירה: "הסדרה, דקה אחרי שהיא תשודר, תוכנס למגירה"


מחר (ראשון) תעלה על מסכי הטלוויזיה בערוץ הראשון סדרה שעוסקת באחת מדמויות המפתח של החברה הישראלית - הרמטכ"ל. הסדרה "הרמטכ"לים" עוקבת אחר 20 הרמטכ"לים ששירתו את המדינה ונכנסת לנעליהם בתהליכי קבלת ההחלטות.

העורך האחראי של מחלקת התעודה של הערוץ הראשון, איתי לנדסברג, שוחח עם מולי שפירא בתכנית "בילוי נעים" ותיאר את מה שמאפיין את הסדרה התיעודית: "מה שייחודי בסדרה הוא מצד אחד, היכולת לתאר בחמישה פרקים לתאר את הכרונולוגיה של מדינת ישראל משנת 1948 ועד היום דרך עיניהם של 20 רמטכ"לים, שישה מהם עוד בחיים".

"מצד שני, לראות הרבה נושאים שחוצי תקופות כמו תקציב הביטחון, הוויכוחים בין הדרג המדיני לדרג הצבאי, הנשיאה באחריות, הבדידות של הרמטכ"ל, כל מיני שיקולים של חיים ומוות ברגעי הכרעה של שניות בפיגועי טרור", סיפר העורך.

"הדברים האלה חוצים את חייהם של הרמטכ"לים והתפקיד הזה מאוד ייחודי מבחינת האדם שנושא בו, וגם מבחינת החברה הישראלית", סיכם לנדסברג לפני שהתייחס לחרב המתהפכת שמעל ראשיהם של עובדי רשות השידור - סגירתה הבלתי-נמנעת של הרשות: "יש פה כמה היבטים של כל הסגירה הזאת - קודם כל, זורקים אלף איש הביתה למרות שכמה מאות התקבלו לתאגיד בשכר מופחת לאותו תפקיד, לאותו גוף שידור".

"ישבתי ליד מנכ"ל תאגיד השידור, אלדד קובלנץ, שהסביר שחסר לו כוח אדם", שיחזר לנדסברג. "האוצר אישר לו רק 750 עובדים. את השאר הוא מגייס בעזרת עובדי קבלן. בפועל, הגוף הזה יופעל עם אותה כמות כוח אדם. הבעיה היא גם שהתכנים של התאגיד עוד לא מוכנים, אבל אני רוצה לדבר על התכנים שלנו - שזה בעיניי הדבר הכי חמור, חוץ מהפיטורים של אלף משפחות".

העורך הביע צער על אבידתם של שידורים רבים שיצר גופי הרשות לאורך השנים: "סדרה כמו 'הרמטכ"לים', דקה אחרי שהיא תשודר, תוכנס למגירה ויותר לא נראה אותה. סדרה כמו 'תולדות ארץ ישראל', מכיוון שהיא מזוהה עם רשות השידור, לא תשודר יותר בתאגיד כי הוא רוצה את התכנים שלו ולפתוח דף חדש".

"48 שנות יצירה של רשות השידור - מאות סרטי תעודה, סדרות, תכניות דרמה, תרבות ובידור - פשוט הולכים להיגנז בארכיון ולא להיות משודרים לציבור, כולל הארכיון הדיגיטלי שלנו. לא יהיה מי שיתפעל את זה. בעיניי, זה פשוט נזק אדיר", הודיע.

18/03/17 | 15:11