תרבות ופנאי
  Bookmark and Share
close

ריצ'רד גיר: "הכיבוש חייב להיפסק"

בראיון מיוחד עם אילנה דיין בגלצ מספר השחקן על סרטו החדש ודרך עיניו של נורמן המאכער היהודי, לא חוסך ביקורת על הסכסוך הישראלי פלסטיני ועל הנשיא טראמפ: "הוא משפיל אותנו יום יום"

מערכת גלצ

השחקן הבינלאומי ריצ'רד גיר שוחח עם אילנה דיין בתכנית "נכון להבוקר" בגלצ על הסרט "נורמן" החדש בו הוא משחק, של הבמאי הישראלי יוסף סידר. "כשפגשתי את יוסף לראשונה, אמרתי לו, אם אי פעם תעשה משהו במזרח התיכון ונראה לך שאהיה מתאים - אשמח לעשות זאת", תיאר גיר את המפגש הראשוני בין השניים שהכירו דרך הבמאי הישראלי אורן מוברמן. "זמן לא רב אחר כך הוא שלח לי את התסריט".

"כאשר קראתי את התסריט, שאלתי את עצמי למה שאני אגלם את נורמן? לו הייתי מלהק את הסרט, לא בטוח שהייתי מגלם את עצמי", סיפר. גיר הדגיש בשיחה כמה מופלאה בעיניו הדמות אותה גילם, וכיצד ניתן למצוא אותה בכל תרבות: "הייתי בפסטיבל הסרטים והבנתי, לכל אחד יש נורמן בחיים, בין אם זו הקהילה הלטינית, הניו-יורקית, או האירופית".

לדבריו, כשהרשה לעצמו לצלול אל תוך הדמות, הוא מגלה דמות יוצאת מן הכלל אם כי "לא כל מה שהוא אומר אמיתי, חלק גדול מזה מומצא לגמרי. הוא לגמרי חי, אין בו כעס. הוא רוצה לעזור לאנשים וזו דרכו להשיג מקום בשולחן".

בין שלל הסרטים בהם שיחק גיר, נמנה גם הסרט "אישה יפה" בכיכובה של ג'וליה רוברטס. את הקלאסיקה הזו הפיק לא אחר מאשר המילארדר ומקורבו של ראש הממשלה, ארנון מילצ'ן. שמו של איש העסקים נקשר שוב ושוב בחקירות ראש הממשלה בעיקר סביב "תיק 1000" המכונה גם "פרשת המתנות".

"לא ראיתי אותו זמן רב", העיד גיר, "אבל אני מבין שהוא ניצב בפני אתגרים משלו עכשיו". כשנדרש לשאלה האם מילצ'ן התגלה כ'נורמן' של ראש הממשלה נתניהו השיב גיר: טוב, הוא נורמן ברמה גבוהה מאוד. זה בטוח. ארנון תמיד היה ג'נטלמן איתי, כך אני זוכר אותו".

גיר הודה כי ייתכן והסרט מקבל משמעות עדכנית יותר היום מאשר בזמן הצילומים וסיפר על ביקורו האחרון, "כשהייתי כאן לפני שנים רבות החלטתי להקשיב לכולם, לכל זווית, לכל צד- ישראלי יהודי פלסטיני. וכמובן לכל אחד יש השקפה". לדבריו, "הכיבוש חייב להיפסק. הוא הורס את כולם".

גיר, שידוע כאקטיביסט וכאחד שמבטא את דעותיו, לא הזכיר את שמו של הנשיא האמריקני לאורך השיחה - עד שהחליט לשבור שתיקה. "בני חזר הביתה מבית הספר וסיפר שכל הילדים והמורים בבית הספר
בוכים. זה היה בלתי מתקבל על הדעת שאדם כזה יהיה נשיא ארצות הברית, וזה עדיין בלתי מתקבל על הדעת".

"הוא מצליח על בסיס יומי להשפיל אותנו בכל דרך אפשרית ולקחת אותנו בדרך למקום רע", בדבריו התייחס גם להיבט החיובי שנבע מבחירת טראמפ שעורר את האנשים לפעול ולצאת לרחובות. "יותר אנשים מעורבים בתהליך הפוליטי. טראמפ ניצח - כי נתנו לזה לקרות, בדמוקרטיה לא צופים".

16/03/17 | 10:40