תרבות ופנאי
  Bookmark and Share
close

לאן נעלמו המיליונים שהקצתה הממשלה לתרבות בדרום?

ביולי 2013 אישרה הממשלה שבכל שנה תעביר המדינה 2.5 מיליון ש"ח למוסדות תרבות בדרום. אמנם זמן רב עבר מאז, אבל הכסף ממש לא. איך נעלמו מיליוני השקלים שהוקצו לדרום? האזינו

אבנר הופשטיין, ראש דסק התחקירים

לפני כשנתיים וחצי, בימי הממשלה ה-33 של מדינת ישראל, הגיעה לעיר דימונה בשורה מעודדת מירושלים: הממשלה החליטה להשקיע הרבה כסף בתרבות בדרום.

החלטה 546 של ממשלת ישראל קבעה כי בכל שנה, למשך חמש שנים, יוקצו 2.5 מיליון שקלים לטובת פיתוח הפעילות התרבותית לצעירים בנגב, בדגש על תיאטרון, מחול, קולנוע, מוסיקה ואמנות. כל זאת - כחלק מחיזוק הפריפריה והכנה לקראת מעברם של בסיסי צהל הגדולים לדרום.

שנת 2013 חלפה, גם 2014 - ודבר לא קרה. ההחלטה מוסמסה לחלוטין והכסף התאדה והועבר לטובת פרויקטים אחרים. גם בתקציב 2015 נכנס רק פחות ממחצית מהסכום, וגם הוא עדיין לא הוקצה למוסדות. לפחות 6.5 מיליון שקלים שנועדו לדרום - פשוט נגנזו לנצח.

יצחק אדרי מהמתנ"ס בירוחם מאמין שהכסף הזה היה עושה הבדל גדול עבור הילדים בעיירת הפיתוח הדרומית:. לגלצ הוא אמר: "יכולנו לעשות יותר בירוחם. היינו יכולים לתגבר את החוגים; אין לנו רכזים כמו שיש בכל מתנ"ס בגלל חוסר תקציב".

אז מה באמת קרה לכסף? מתכתובת פנימית, מדהימה וחלמאית במיוחד שהגיעה לידי גלצ מתוך משרד התרבות, עולה התנהלות רשלנית בה כל אחד מפיל על השני את האחריות.

"מתי נראה תכניות", שאלה עוזרת מנכ"לית משרד התרבות את האחראית על התוכנית והוסיפה שהרי "כבר עברה שנה וחצי!". התשובה שהיא קיבלה מאותה האחראית: "יש לנו תכניות - תביאו כסף!".

"יש כסף כבר שנה וחצי, מותק", ענתה עוזרת המנכ"לית, "אבל תקציב יינתן אך ורק עם קבלת תכניות עבודה. מתי נקבל אותם?". ושוב, קבלה האחראית: "תכניות נשלחו אליך מזמן, מביך להיפגש שוב עם נציגי הפרויקטים ולהתבזות כל עוד אין תקציב מאושר". וכך זה נמשך: "תנו כסף, תנו תכניות, קודם כסף, קודם תכניות" - שנתיים וחצי של אפס מעשה.

תומר לוטן מהמרכז להעצמת האזרח סבור שמדובר בביזיון טיפוסי המעיד על חוסר יכולת למלא אחר החלטות. "במקרה הזה הסיבה היא מאוד מקוממת", הסביר לגלצ", "משרד התרבות פשוט לא טרח לכתוב את התכנית הרלוונטית כפי שהוא מתחייב לעשות על פי החלטת הממשלה. התוצאה היא שאנחנו כמעט שנתיים וחצי מיום קבלת ההחלטה, והתקציב שהוקצב להחלטה הזאת פשוט יורד לטמיון".

התגובות לתחקיר גלצ

מנכ"לית משרד התרבות הקודמת, אורלי פרומן, שלתקופת כהונתה מיוחס חלק הארי של הסכומים - סירבה להגיב ואף שלחה נציגים שיסבירו לגלצ מדוע אין מקום לשאול אותה שאלות אחרי שסיימה את תפקידה.

יש אולי חדשות טובות שמסתמנות מתגובתו של מנכ"ל משרד התרבות בממשלה הנוכחית, יוסי שרעבי; אשר מסר כי על פי מדיניות השרה רגב וסדר העדיפויות שלה - כבר בשנת 2015 יגדילו את החלק היחסי בתוכנית שנקרא "תקנת הפריפריה", שהוא מיליון מתוך ה-2.5 מיליון בשנה, והוא יגדל לדבריו "עד פי 5 בבסיס התקציב העתידי".

עם זאת, חשוב לציין שעד עכשיו מוסדות התרבות לא קיבלו דבר. אנחנו כבר בנובמבר, ויותר מכך, נכון לעכשיו מיליון וחצי שקלים מהתקציב הייעודי לתרבות עבור הצעירים בדרום לא נכנסו גם לתקציב 2015, לטענת משרד התרבות מכיוון שהתוכנית הלאומית של מעבר הבסיסים לנגב עדיין לא יצאה לפועל.

המנכ"ל הוסיף בשיחה עם גלצ שבעתיד, בכוונת המשרד לצאת עם תכנית עצמאית. הוא הוסיף: "אנו נפעל לקדם את נושא הצעירים בערי המטרה ללא תלות ומבלי לכרוך את זה בתוכנית לאומית".

לנו נותר רק לקוות ולעקוב אחרי ההבטחות האלה, שאם להסתמך על ניסיון העבר לפעמים נשארות רשומות על הקרח, או במקרה של הנגב - רשומות על החול.

03/11/15 | 06:52