תרבות ופנאי
  Bookmark and Share
close

גר במערה באפולוניה: "הבית הוא הפסיכולוג שלי"

בשבוע הבא יוקרן בפסטיבל ירושלים, שנפתח היום, הסרט "סיפור אפולוני". הסרט התיעודי עוסק בניסים, אדם בן 67 שהחל לחצוב לו בית בתוך מצוק כורכר מתחת לגן הלאומי אפולוניה לפני כ-40 שנה, ומאז הוא לא מפסיק. האזינו לראיון עימו

מתוך שידורי גלי צה"ל

ניסים כחלון בן ה-67 קבע לו לפני 40 שנה, בחיפוש אחר מקומו בעולם, את מושבו בתוך מצוק כורכר מתחת לגן הלאומי אפולוניה, צפונית לחופי הרצליה. בין רחש הגלים להר הכורכר השברירי חצב מערה בכדי שיוכל ללון בה ואשר תגן עליו מפני החום והקור. כיום "הבית" מכיל יותר מערות ומחילות משניתן למנות, ובכל זאת מתעקש ניסים להמשיך ולעמול בו יום יום. את הסיפור הזה הפך אילן מוסקוביץ' לסרט "סיפור אפולוני", שיוקרן ביום רביעי בפסטיבל ירושלים, שנפתח היום (ה').

בראיון בתוכניתנו "נכון להבוקר" עם יעקב איילון, סיפר מוסקוביץ', שהפיק וביים את הסרט, כי "ניסים הוא אדם מרתק, מורכב ומוכשר מאוד. הוא אינדיבידואליסט, ויש מעט בארצנו שבחרו לחיות בצורה הזאת". כחלון עצמו, העיד על עצמו בראיון כי ביתו רבוי המחילות הוא הפסיכולוג הכי טוב שלו. "כשאני אמות, כולם יגידו שעשיתי דבר שלא ייאמן", אמר כחלון, "עכשיו כולם קוראים לי משוגע".

במאי הסרט, תיאר בראיון את ניסים כאחד מראשוני הירוקים בארץ. "הוא ירוק עוד מלפני שהיו ירוקים", אמר מוסקוביץ', "האדם ממחזר כל דבר שזז ומשתמש בו לבניית ביתו". מוסקוביץ' הוסיף, כי שכשיש אדם כמו ניסים, פשוט צריך להפעיל את המצלמה בכדי שייצא סרט. "כוחו של כחלון הוא במעשיו - כשאנשים יגיעו לביתו הדברים הראשונים שיתפוסו אותם הם העוצמה של המקום והעוצמה של האיש".

לדברי ניסים, דרך החיים אותה הוא בחר שווה את הקשיים שנלווים אליה. "כשאתה שם במבה בפה היא ישר נעלמת לך", אמר, "כשאתה שם משהו יותר מעניין בפה אז אתה יכול גם ללעוס, גם לעכל וגם לחשוב". ניסים הוסיף כי "כשתיירים, שטיילו בכל העולם, באים לבקר בבית באפלוניה, הם אומרים שזה המקום היפה ביותר שהם ראו בחייהם - וזה מרגש אותי".

04/07/13 | 09:15