תרבות ופנאי
  Bookmark and Share
close

הנשיא פוטין: עכשיו גם על המסך הגדול

כשברקע סערת התערבות הרוסים בבחירות לנשיאות בארצות הברית, וכשמחאת האופוזיציה הרוסית גואה ברחבי המדינה - עולה לאקרנים סרט דוקומנטרי חדש "ראיונות עם פוטין" שמציג צד אחר לשליט

יותם לחובסקי

לא קשה לנחש שראיון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין יעורר סערה בארצות הברית, אחרי חצי שנה של פרסומים בלתי פוסקים על התערבות הקרמלין בבחירות לנשיאות. אבל גם המראיין, במאי הסרט "ראיונות עם פוטין", אוליבר סטון, בוודאי לא ציפה לתגובה כזאת.

בתוכנית לילה סטון בסך הכל ניסה להסביר שפגש אדם נעים הליכות עד שקולבר קטע אותו, לקול תשואות הקהל, ושאל – "יש לך משהו רע לומר עליו?". סטון פגש את פוטין עשרות פעמים במשך שנתיים - בארמון הנשיאות, באימון ג'ודו, בחווה שבבעלות הנשיא, במכונית בדרך למעון הנשיא.

הוא שאל את פוטין על ההתערבות הרוסית בבחירות האמריקניות: "הכל שקרים", לדברי הנשיא, על זכויות קהילת הלהט"ב ברוסיה: "לא הייתי מתלקח איתם, כדי לא להתגרות", וגם האם יש רגעים בהם הוא מאבד את קור הרוח המפורסם שלו: "אין לי ימים גרועים כאלה, כי אני לא אישה. אני לא מנסה להעליב – זו פשוט דרך הטבע", פוטין קבע לקול צחוקו של סטון.

אבל סטון לא מתעלם לגמרי מההאשמות נגד פוטין על דיכוי חופש הביטוי, רצח מתנגדיו והתערבות בבחירות בארצות הברית: "עכשיו טוענים שרוסיה עומדת מאחורי כל מה שקורה במערב – זה לא נכון. אני בטוח לגמרי שכל זה עשן בלי אש שמטרתו להקטין את הסיכוי שהמערב ורוסיה יחזקו את הקשרים ביניהם".

בעוד שבארצות הברית ההכחשות של פוטין כיכבו, בלא מעט כלי תקשורת ברוסיה היה זה דווקא רגע אחר בריאיון. סטון ופוטין מגיעים לאחד מבתיו של הנשיא בכפר, ונכנסו לקפלה הפרטית שלו - שם פוטין, ששומר על פרטיותו בקנאות, חשף שהוא כבר סבא – אבל הוא כמעט ולא מצליח לשחק עם נכדיו.

כשסטון ראיין בעבר את המנהיגים הקומוניסטים פידל קסטרו והוגו צ'אבז – הוא הואשם שלא הקשה מספיק על הרודנים ואימץ עמדה אנטי-אמריקנית. לאחר סרטו על פוטין, הביקורת הזו חזרה. "אי פעם חששת שפוטין משתמש בך למטרות תעמולה?", סטון נשאל ומשיב: "אני לא קונה את כל סיפורי המרגלים האלו, אבל גם אם סייעתי לתעמולה שלו - לפחות זו הייתה הרפתקה".

15/06/17 | 15:21