כתבות חיילים וצבא
  Bookmark and Share
close

פרסום ראשון: נבלמה "בריחת המוחות" מצה"ל

לאחר שנרשמה עלייה במספר הקצינים המצטיינים שחמקו תחת ידי צה"ל ופרשו לאזרחות, המגמה נמצאת כעת בנסיגה. השינוי לא מוסבר לחלוטין, אך הצבא נקט בצעדים בנושא

טל לב רם

בריחת המוחות, ביטוי שנשמע רבות בשנים האחרונות בצה"ל, התייחס בעיקר לאנשי קבע צעירים שהצבא רצה, אך הם החליטו לצאת לאזרחות, לא פעם ההתייחסות היתה למקצועת טכנולוגיים, אך גם בקרב הקצונה הקרבית הצעירה, הצבא חווה משבר גדול בשנים האחרונות. אך ישנם נתונים חדשים שמצביעים, לאחר כמה שנים טובות, על בלימת המגמה הזו.

בחמש שנים, משנת 2011 ועד 2015 כולל, שעלה שיעור הקצינים שדורג בקבוצת האיכות הגבוהה ביותר, שצה"ל רצה בצבא, לתפקידי מפקדי פלוגות למשל והתפקידים המקבילים בחיילות השונים, שהחליטו לעזוב את הצבא, מ-30% ועד כמעט 44% בשנת 2015.

לפי נתונים אלה, כמעט כל קצין צעיר שני מצטיין שצה"ל רצה שימשיך בצבא - החליט לפרוש. סיכום 2016 כבר מצביע על שיפור משמעותי, פעם ראשונה לאחר שש שנים, ירידה משמעותית לכמעט 34% - קצת יותר ממה שהיה ב-2012 ובתחילת השנה, הזו השיפור בנתונים נמשך.

גם במגזר אנשי הסייבר והמודיעין, לאחר שנים קשות, גם בקרב הקצינים וגם הנגדים, אפשר לראות מגמה ברורה של בלימה וירידה חזרה, אבל כאן הנתונים והשינוי יותר מתון. לדוגמא, נגדים במקצועות הללו שב-2011 רק 13% לערך לא רצו להמשיך. בשנת השיא זה עמד על מעל 26%, ובשנה החולפת זה ירד ל-23%, גם בקרב הקצינים הטכנולוגיים.

השנה הזו מבטאת ירידה של 3% מנקודת המשבר הקשה ביותר של צה"ל בנושא כוח האדם. המגמה הזו נמשכת גם בשנה הזו, במקרה הזה בצה"ל מדברים על בלימה. כיצד השינוי מוסבר? לא הכל תלוי בצבא, יש גם גורמים סביבתיים, השפעות המשק ולא ניתן להסביר את הכל, אבל גם בתוך הצבא לאחר שהבינו שמתפתח משבר עם אנשי הקבע, נקטו פעולות שמשפרות את המצב.

שנית, ברקע של ועדת לוקר, באותן שנים לא היה ברור איך ייראו השינויים. הקצונה הזוטרה חשה שאין לה אופק שירות, הייתה תחושה של פגיעה במעמד אנשי הקבע. כעת, לאחר ההחלטה על הצערת הצבא, אנשי קבע צעירים מרגישים שניתן להתקדם יותר מהר ויש יותר מסלולי תגמולים שניתנים למצטיינים. בשורה תחתונה, יש לומר שגם לאוצר יש חלק בשינוי הזה - תקופה טובה בין צה"ל למשרד האוצר מאפשרת ביצוע רפורמות מרחיקות לכת בתחום.

ראש אכ"א לשעבר, חבר הכנסת אלעזר שטרן התייחס בראיון בגלצ לשינוי המגמה: "מעמד צה"ל בחברה הישראלית עלה בניגוד למה שניסו לומר לנו כאן, אפרופו המאבק עם אלאור אזריה והנושא של שירות חיילים דתיים. אני חושב שהעמידה של הרמטכ"ל עם צמרת צה"ל על העקרונות עושה את הצבא ארגון שאנשים טובים רוצים לשרת בו".

19/04/17 | 07:42