כתבות חיילים וצבא
  Bookmark and Share
close

האם צה"ל עשוי לתקוף שרידי נשק כימי בסוריה?

אל מול הקריאות להתערבות בינלאומית בירושלים מתכוננים לאיום כימי מצד סוריה נגד מטרות ישראליות מה שמעורר את השאלה - עד כמה הופתעו במערכת הפוליטית, בצד שלנו, מהתקיפה הזו?

טל לב רם

לצד הקריאות להתערבות בינלאומית והזדהות עם הקורבנות, בירושלים גם נערכים לאפשרות של שימוש באיום כימי נגד מטרות ישראליות - כשבכירים במערכת הפוליטית בישראל העלו את האפשרות למבצע אווירי שיחסל את שרידי הנשק הכימי בסוריה.

אם תהיתם כמה ישראל הופתעה מהתקיפה הכימית של נשיא סוריה אסד - אז עצם החלק המפתיע היה עצם ההפעלה ולא היכולת המבצעית שנותרה. השימוש בחומר הקטלני סארין, זו ההפתעה. היה ברור שהמשטר של אסד הולך וצובר ביטחון בגלל המעורבות הרוסית - ואולי אפילו בגלל ההצהרות האמריקניות - אך שימוש כזה שכמעט הוביל למתקפה אמריקנית - לא היה.

ההערכה לגבי עצם הישארותם של חומרים מהסוג אמנם ידועות לארגוני הביון השונים ואפילו התפרסמו בתקשורת. הטענה שבידי אסד מאות קילוגרמים עד טונות בודדות של חומר מסוג סארין. כלומר מעט מאוד ביחס לכמות שהייתה בידיו בעבר.

לאירוע המתקפה הכימית של מטוסי אסד מספיקות כמה פצצות בודדות, עם עשרות קילוגרמים מהחומר, כדי לייצר את הנזק. הרבה תלוי במזג האוויר, רוח וטמפרטורה, כנראה ששגם לזה היה תפקיד אתמול. החלטות מהסוג הזה, בדרך כלל מתקבלות ברמת המטכ"ל הסורי. מפקד טייסת סורי לא מחמש מטוס שלו בפצצה כזו על דעת עצמו, אך אין הכרח שאסד יודע, מכל מקום - האחריות עליו.

לגבי הרוסים, ברמת הניהול המערכתי של הלחימה יש תיאום בין סוריה רוסיה ואיראן, ברמה הפעלת האמל"ח זה פחות קיים, ההערכות הן שהרוסים לא ידעו על כך שיתבצע שימוש כזה, זה בטוח לא מוסיף לאינטרסים שלהם.

ברמה הבינלאומית, ישנה ציפייה גם לארגוני ביון אחרים בעולם וגם מתוך הערכה למודיעין שלנו, שישראל תספק או תסייע במציאת האקדח המעשן, הוכחה חד משמעית להפעלת הסארין על ידי צבא אסד. ברמת האינטרס שלנו, אין ספק  שהופעל כאן איתות אזהרה ולפחות ברמה המודעינית בישראל, יצטרכו לבחון שוב, שלא ברחו עוד כמה טונות של חומרים מסוכנים ולא הושמדו.

05/04/17 | 06:55