כתבות חיילים וצבא
  Bookmark and Share
close

מסכת ייסורים ביורוקרטית: נכה צה"ל כלוא בביתו

כמעט שנתיים שיצחק בלסיאנו, נכה צה"ל על רקע נפשי, כלוא בביתו. לדירה בה גר מובילות 18 מדרגות שמונעות ממנו לצאת החוצה. הרשויות השונות מסרבות לטפל בבעיה, ומעבירות ביניהן את האחריות

ניר שויד

 

עד לפני שנתיים יצחק בליסיאנו עוד יכול היה לצאת מהבית. הוא היה איש עצמאי, מתנדב ומטייל, אבל אז מצבו הבריאותי הדרדר. הוא עבר מספר ניתוחים ואיבד את רגלו. מאז הוא מרותק לביתו.
 
בליסיאנו הוא נכה צה"ל על רקע נפשי ממלחמת ההתשה, והוא גר בדירה שמספק לו משרד הביטחון. דירה בבניין ללא מעלית, שבגלל הנכות שלו הוא לא יכול לעזוב. כשבליסיאנו פנה למשרד הביטחון בבקשה להנגיש את הדירה או להחליף אותה, משרד הביטחון סירב בטענה שהנכות הפיזית שלו לא קשורה לשירותו הצבאי.

ולכן, על אף שהדירה הנוכחית שהם נותנים למעשה כולאת אותו בבית, הם המליצו לו לפנות לביטוח לאומי. כשפנה לביטוח לאומי, גם שם נתקל בסירוב בטענה שהוא כבר מקבל סיוע ממשרד הביטחון והחוק לא מאפשר לתת קצבה כפולה.
 
במשרד הביטחון מסרו בתגובה: "יצחק מקבל הטבות משמעותיות. נבחנה האפשרות להתאים את דירתו למצבו, אך מאחר ומדובר בנכות שאינה מוכרת במשרדנו, לא היה באפשרותנו לסייע. הוצעה למשפחתו אפשרות של העברתו להוסטל, ככל הידוע לנו המשפחה פנתה להסדרה בביטוח הלאומי".
 
מביטוח לאומי נמסר: "אנו בודקים את פרטי המקרה לעומק, ואם יהיה שינוי בהחלטה אנו נדאג למצות את זכויותיו".

19/03/17 | 07:30