כתבות חיילים וצבא
  Bookmark and Share
close

יירוט "החץ" הסיר את משחק העמימות של תקיפות ישראל בסוריה

סוף שבוע עמוס באירועים ביטחוניים: בפעם הראשונה, ישראל הודתה כמעט בזמן אמת בתקיפה בסוריה. בשבת נרשמה התחממות גם בגזרה הדרומית עם ירי רקטה, חמישי לפחות בחודשים האחרונים

טל לב רם

זו לא הפעם הראשונה שיורים ממערכות נ"מ לעבר מטוסי חייל האוויר שלנו. מה ששונה הפעם הוא יירוט החץ, שלמעשה הסיר לחלוטין את משחק העמימות ששיחקו כולם והייתה לו בפירוש משמעות גדולה. הוא שמר על כללי משחק מסוימים שברוב המקרים לכל השחקנים באזור, היה נוח לשחק על-פיהם.

הנעלם הגדול כרגע הם הרוסים: איך הם יגיבו לאירוע הזה; איך הם יפעלו בהיבטי ההתראה - יספקו יותר מידע לסורים, יהיו יותר אקטיבים? בהחלט סוגיה משמעותית לחופש הפעולה של חיל האוויר.

כשמסתכלים על החודשים האחרונים בגזרה הדרומית, אפשר בפירוש לזהות מגמה של הסלמה. היא זוחלת - לא בבת אחת, לא בהיקפים גדולים, אבל הכיוון ברור. התקופה הרגועה לאחר צוק איתן הולכת ונסדקת. קשה גם לראות מה יעצור את הסחף.

בצה"ל מקפידים על תגובות מאוד מאופקות ומדודות נגד חמאס - כך גם היתה התגובה אתמול. בכל מקרה המגמה של יותר אירועים ביטחונים על גדר המערכת וירי רקטות, זה כנראה גם מה שיהיה בתקופה הקרובה. במצב עניינים הנוכחי, הסלמה נוספת היא רק עניין של זמן.

19/03/17 | 06:09