כתבות חיילים וצבא
  Bookmark and Share
close

"הנוכחות הרוסית בסוריה: משפיעה על הפעילות של חיל הים"

בלעדי: ראש מספן המטה בחיל הים, תא"ל פרידמן, מספר לגלצ על תמונת המצב המסתמנת לקראת עימות עתידי אפשרי מצפון או מדרום ומבהיר כי הרוסים כאן כדי להישאר, חמאס השתדרג - אבל גם אנחנו

מערכת גלצ

ראש מספן המטה בחיל הים, תת אלוף דרור פרידמן, סיפר בראיון עם טל לב רם על תמונת המצב הביטחונית כפי שהיא מסתמנת מהנוכחות הרוסית באזור, הטילים החדשים שיותקנו על הספינות בדגש על האיומים מול חמאס מדרום וחיזבאללה מצפון.

על פי דבריו של תת אלוף פרידמן, הנוכחות של הפעילות הרוסית נוגעת בעיקר למבצעים או פעולות שהם מתחת לסף הרעש, "כוח משימה עם יכולת כמו שיש לרוסים זה לא משהו שאפשר להתעלם ממנו זה בהחלט משנה מצב הזירה הימית ולכן בתקופה של שהייה של כוח כזה כאן ההתנהגות שלנו היא שונה".

בנוסף, הבהיר תת אלוף פרידמן למי שתהה - הרוסים כאן כדי להישאר. "אתה רואה אתה פעולות שלהם בשטח אתה רואה את ההתבססות שלהם ואתה מבין שזה פעילות לא של מישהו שמחר בבוקר הוא חושב לארוז את הדברים וללכת, הם מתבססים בצורה מאוד משמעותית בשטח, אתה רואה זה בהיבט של כמויות אמל"ח, הציוד שהם מביאים, הבסיסים שהם בנויים, אתה מבין שהם חושבים לטווח ארוך, למיטב הבנתי".

תת אלוף פרידמן התייחס בדבריו גם לעימות הבא מצפון, ומדגיש את הרצון של חיזבאללה להשפיע על החופש הימי של מדינת ישראל: "התווך הימי בעיניו הוא מרכיב חשוב במה הוא רוצה לתקוף אצלנו. כשהוא עושה אחד ועוד אחד הוא פשוט מבין שזה פוטנציאל ולא רק בעורף הישראלי".

לשאלה האם ייתכן שבחיזבאללה מנסים ליצור משוואה של מצור ימי תמורת מצור ימי, ענה תת אלוף פרידמן כי הוא "חושב שכן והוא גם מבין שיש לו יכולת לעשות את זה והוא משקיע את זה כמו שאני רואה את הדברים בכיווני בניין הכוח שלו".

על פי דברי פרידמן, חיל הים מפתח יכולת לפגוע במטרות ביבשה כשהוא משתמש ביכולות שלא ניתן לחשוף את כולן, אבל בהחלט יש כאן התקדמות משמעותית. בנוסף, לקראת עימות עתידי עם חמאס הזהיר תת אלוף פרידמן כי צפוי שיפור גם ביכולת החמאס. "נערכים לאפשרות, גם של הפעלת כלי שיט בלתי מאוישים על ידי חמאס".

15/03/17 | 11:08