כתבות חיילים וצבא
  Bookmark and Share
close

מאחורי הקלעים: עדותו של אהרון יריב ממלחמת ששת הימים

50 שנה למלחמת ששת הימים: ארכיון צה"ל פרסם את עדותו של האלוף אהרון יריב ז"ל שהיה ראש אמ"ן בזמן המערכה. בהקלטות מספר יריב כיצד שכנע את שרי הממשלה לתמוך ביציאה למלחמה

טל לב רם

בשנת 50 למלחמת ששת הימים, ארכיון צה"ל במשרד הביטחון מפרסם, מסמכים נדירים, צילומים וגם הקלטות, כאשר הפעם במוקד עדותו המוקלטת המסקרנת של ראש אמ"ן, במלחמה. אלוף אהרון יריב, שמספר על מאחורי הקלעים של המלחמה, על הלחצים הפוליטיים, על הויכוחים ומעל הכל אפשר ללמוד כמה המרחק יכול להיות קצר מהצלחה גדולה לכישלון מהדהד.

בעדותו במחלקת היסטוריה מספר אהרון יבין את הקושי של הרמטכ"ל יצחק רבין להבין את מהלכיו של נאצר נשיא מצרים, שפניו אכן למלחמה. בתוך המציאות שנוצרה, הדרג הצבאי, לאחר היסוסים וויכוחים פנימיים, לחץ על הדרג הפוליטי לצאת למכה מקדימה של חייל האוויר, אהרון יריב מספר על השימוש בתקשורת, הפגישות עם השרים ועל השליחות מטעם של הרב הצבאי הראשי שלמה גורן.

יריב גם חושף את הפער בין המודיעין הישראלי לאמריקני לגבי כוונות המלחמה של נאצר, כאשר הממשל האמריקני, סבר שפניו של נאצר לא למלחמה. נדמה שבעדות כמה דברים נכונים גם היום: עד כמה קשה לגבש תמונת מודיעין לגבי כוונות האויב, פערי אינטרסים בין מדינות ידידות, השפעת הרוסים במזרח התיכון ועד כמה מורכבים היחסים בין דרג צבאי למדיני.

14/03/17 | 17:38