חדשות
  Bookmark and Share
close

מדוע כחלון הסתיר את התכנית הכלכלית שלו מפני רה"מ?

מדברי גורמים בליכוד עולה כי רה"מ למד על פרטי התכנית רק במסיבת העיתונאים של כחלון, שאמר בתגובה: "התכנית היא חלק ממדיניות ממשלה"; "לא רואה צורך לעדכן מישהו"

עידו בנבג'י, תומר ורון

שר האוצר כחלון הכריז אתמול (שלישי) על אחד המיזמים המשמעותיים ביותר שלו כשר אוצר מבלי שטרח לעדכן את ראש הממשלה. למעשה, מתגובות של גורמים בליכוד עולה שראש הממשלה ואנשי מפלגתו למדו על הפרטים של התכנית, שתחסוך מאות שקלים בחודש למעמדות הנמוכים, רק כשצפו במסיבת העיתונאים של שר האוצר.

למה כחלון הסתיר את ההודעה מנתניהו? משבר התאגיד, שבמהלכו נתניהו כופף את כחלון תחת איומיי בחירות, נותר עדיין ללא מענה מצד שר האוצר. ההסתרה בהחלט עשויה להוות נקמה על משבר התאגיד. אבל, גם לפני משבר התאגיד, כחלון זעם על הנטייה של נתניהו לקחת בעלות על כל הישג של משרד האוצר ולנסות למזער את חלקו של כחלון. לכן, הפעם כחלון דאג מראש שנתניהו ממודר.

במהלך מסיבת העיתונאים אתמול, כחלון נשאל מדוע מידר את נתניהו, והאם הבחירות באופק. שר האוצר השיב כי "התכנית הזאת היא חלק ממדיניות ממשלה. היא המשך לתכניות קודמות. אני לא רואה שום דבר שצריך לעדכן מישהו, לא קרה פה שום דבר מיוחד. אנחנו מקיימים את מדיניות הממשלה".

"מה זה ריח של בחירות? כל פוליטיקאי יגיד לך שאף אחד לא יודע את מועד הבחירות", העיד כחלון. "מי שיכול להגיד שהוא יודע את תאריך הבחירות - הוא לא יגיד אמת. אי אפשר לנבא מועד בחירות, אבל אני לא רואה קשר בין הדברים".

נתניהו לא הפך את מסיבת העיתונאים של כחלון למשבר קואליציוני. להיפך, בסביבתו ניסו להנמיך את הלהבות ואמרו: ההצעות בכיוון הנכון. ייתכן שכחלון בחר לחשוף את יוזמתו בעיתוי הנוכחי, ימים ספורים לפני ההצבעה בכנסת על פשרת התאגיד, כי ידע שנתניהו לא יסתכן במשבר נוסף בטרם יאושר המתווה החדש לתאגיד. אם לאחר מכן נתניהו דווקא כן ינסה לטרפד את תכניתו של כחלון, הוא יצטייר כמי שפועל נגד הורדת יוקר המחיה משיקולים פוליטיים צרים.

חבר הכנסת יואב קיש מהליכוד הגיב בגלצ על החלטתו של כחלון שלא לשתף את ראש הממשלה בפרטי התכנית ואמר: "בחר כחלון את הנושא הזה כרגע לא לתאם את החלטתו משיקולים שלו. אני חושב שלא נכון להמשיך בדרך הזו, אלא צריך לקום ולחזור לשיתוף פעולה יותר מהותי". כנשאל לגבי אמירותיו של חבר הכנסת דוד ביטן לפיהן לא יחול כל שינוי עד שלא יוסדרו קבצאות הנכים, קיש השיב: "זה לא העניין. אנחנו לא פה במשחקים של אגו".

אם שמים את הפוליטיקה והניתוחים בצד, משרד האוצר וכחלון השיקו אתמול שורה של צעדים שבאמת ישפיעו על משקי בית המשתכרים עד שכר המינימום וגם על זוגות עובדים עם ילדים קטנים. תוספת שיכולה להגיע למאות שקלים בחודש.

הפחתת המכס היא צעד שיקל מעט על יוקר המחיה שהמדינה אחראית עליו. אם זה על רכישת מוצרי תינוקות, מכשירי סלולר או הנעלה - למשל טלפון חכם, סמארטפון - שעולה כיום 3,800 שקלים. בעקבות ביטול 15% מכס, מחירו יוזל בכ-500 שקלים. עגלה לתינוק שעולה למשל 3,500 שקלים, מחירה יירד בכ-200 שקלים.

כחלון הודיע גם על הקלות בצעדי מיסוי על הורים עובדים. למשל הורים לתינוק פחות משנה יזכו לתוספת של עוד 330 שקלים לתלוש השכר בכל חודש. הורים לילד בן 4 יזכו לתוספת של 430 שקלים. ממש לא סכום מובטל.

ברשתות החברתיות היו גם כאלו שביקרו את הצעד שמתגמל בעיקר משפחות עם ילדים וכמובן ברוכות ילדים. הצעד הזה תקף בינתיים רק לתקציב 2017-2018. מה יקרה אחר כך? האם יימשך? האם כבר יהיו בחירות? כחלון הודיע גם על הרחבת סבסוד הצהרונים. זוהי הטבה של כ-200-300 שקלים לחודש. לסיכום, ולפי חישובים של האוצר, מדובר בצעדים שיכולים להביא לחיסכון של כ-10,000 שקלים בשנה.

יושב ראש רשות המיסים, משה אשר, שהיה שותף לגיבוש התכנית אמר שהוא לא פוסל אפשרות להטבות נוספות בהמשך: "במובילאיי העסקה עדיין לא אושרה. אז בהנחה שהיא אכן תצא לפועל אז צפויים להיכנס לקופת המדינה עוד ארבעה מיליארד שקלים. זה סכום שלא נלקח בשלב הזה בתחזיות עד אשר העסקה לא תקרה, זה סכום משמעותי חד-פעמי וגדול".

19/04/17 | 06:15