חדשות
  Bookmark and Share
close

למרות ניסיונות הפשרה: איום הבחירות עדיין באוויר

בזמן שרה"מ מתעקש - גם מסין - לשמר את המשבר בקואליציה, חבריו לממשלה פחות נלהבים לצאת שוב למערכת בחירות. מאחורי הקלעים נעשים מאמצים לפשר בין נציגי נתניהו לאנשי כחלון

עדו בנבג'י

יממה וחצי חלפו מאז איים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ללכת לבחירות בגלל סירובו של כחלון לבטל את תאגיד השידור הציבורי, והאיום הזה הצליח לאחד את מרבית חברי הקואליציה נגד בחירות. ההתנגדות בליכוד החלה עם השר ישראל כץ בראיון שנתן אמש לגלצ, אבל מהר מאד הצטרפו גילה גמליאל, חיים כץ, ושרים נוספים. גלעד ארדן, אגב עדיין שותק.

יושב ראש הקואליציה דוד ביטן, שיחד עם יריב לוין ומירי רגב עדיין תומך באיום של נתניהו, ניסה להגן על המהלך אתמול בכנס סגור של פעילי ליכוד, ונתקל בקושייה מהקהל.

"לכל השרים וחברי הכנסת שקפצו," אמר ביטן. "כסא של שר לא חשוב אם אנחנו לא יכולים לקיים את מה שהבטחנו, אז שהשרים לא יהיו שרים. שישבו בבית." בשלב הזה אחד הפעילים בקהל שאל את ביטן: "ומה עם המדינה?" ביטן משיב – "זה בדיוק המדינה, אנחנו לא עושים דברים בשביל עצמנו, אנחנו עושים בשביל המדינה".

בשיחה עם אפי טריגר העריך ביטן כי המשבר בממשלה צפוי להסתיים עוד לפני שובו של ראש הממשלה מסין: "אני מאמין שפתרון יימצא בסופו של דבר. אנחנו עובדים על זה סביב השעון. מקווים שיסתיים כמה שיותר מהר". לטענתו, "זה יכול להיפתר גם לפני שראש הממשלה ישוב מסין, כמובן שכשהוא ישוב הכל ירוץ".

ההתנגדות לבחירות איננה רק בתוך הליכוד, היא חזקה גם ביתר מפלגות הקואליציה. גם בנט, גם ליברמן וגם דרעי קראו אתמול להרגיע את הרוחות והתנדבו לגשר ולפשר בין נתניהו לכחלון. אין הסכמות עדיין, ולכן המערכת עדיין נערכת לבחירות. צריך גם לשים לב לאיום המרומז שמשגר דרעי לכיוון נתניהו אמש בערוץ 2 - מי שילך לבחירות ישלם את המחיר.

אתמול נתניהו עדיין עמד מאחורי האיום שלו, ואף אמר למקורביו במהלך הביקור שלו בסין שהוא כבר הוכיח שהוא רציני כשפיטר את לפיד מתפקידו כשר אוצר לפני שנתיים. אבל, מקורבו של נתניהו יריב לוין נשלח אתמול לשיחה עם מנכ"ל האוצר שי באבד, מקורבו של כחלון כדי לנסות למצוא פשרה. כך שדי ברור שנתניהו טרם החליט באופן סופי האם לפרק את הממשלה.

20/03/17 | 08:27