חדשות
  Bookmark and Share
close

רפורמה במערך הכשרות: הגברת התחרות ושינוי יחסי הכוחות

פרסום ראשון: על פי מסקנות ועדת הכשרות, השוק ייפתח לתחרות ובעלי עסקים יוכלו לבחור בין הרבנויות המקומיות. בנוסף, ייקבע נוהל כשרות אחיד ומשגיחי הכשרות לא יועסקו על ידי בעלי העסקים

אורי איגרא

ועדת הכשרות פעלה חודשים ארוכים ופגשה את כל הגורמים המעורבים בכשרות, ביניהם התאחדות התעשיינים, התאחדות המלונות וארגונים נוספים. ההחלטות של הוועדה, שמפורסמות היום (שלישי) בגלצ לראשונה, כנראה שירעידו את מערך הכשרות בישראל.

בין המסקנות: קיום תחרות בין הרבנים המקומיים, כלומר - כל עסק יכול לפנות לכמה רבנים ולא רק לרבנות המקומית אחת. ככל שהכשרות של הרשות המקומית תהיה מצטיינת ונותנת שירות טובה כך היא תתחרה ביותר רבנויות.

דבר נוסף ומשמעותי שהוחלט עליו הוא פירוק יחסי המשגיח-מושגח, הגורם לשינוי מבנה מערך הכשרות. "בקרי הכשרות", בשמם החדש, יקבלו את המשכורת מהמועצה הדתית ולא מהעסק עצמו. זהו צעד שיפחית משמעותית את השחיתות בכשרות. בנוסף, מנהלי מחלקות הכשרות בכל עיר יצטרך להתקבל על ידי תנאי סף של השכלה ונסיון ניהולי.

בקרי הכשרות יעברו קורסים ולא יכלו לדווח על שעות שלא היו בעסק. ברבנות מדברים גם על סעיף חדש של איחוד נהלי הכשרות, לפיו בכל עיר יהיו את אותם תנאים כדי לקבל כשרות ולא נתון להחלטת הרב המקומי. ההחלטות הדרמטיות מגיעות רגע לפני הדיון בבג"ץ הבוקר, שאמור לעסוק בכל החלקים החולים במערך הכשרות. אולי מסקנות אלו יהיו התשובה לטענות הקשות נגד הרבנות.

יושב ראש ארגון צהר, הרב דוד סתיו, בירך בראיון ב"בוקר טוב ישראל" על מסקנות הועדה אבל קרא לבג"ץ לבטל את המונופול של הרבנות בשוק הכשרות. "אני רוצה לראות את זה כתוב כי נדמה לי שכמה שעות לפני שבג"ץ ידון בנושא סביר להניח שמנסים לפזר כל מיני רעיונות ומחשבות. זה מה שאנחנו קוראים לו שונים רבות".

"מונופול בסופו של דבר יוביל לביורוקרטיה ולשחיתות", אמר סתיו, "לא יכול להיות שבכל עיר יהיה רק נותן כשרות אחד שיהיה השריף של העיר ושלא תהיה תחרות על כשרות באותם מקומות".

21/02/17 | 07:31