חדשות
  Bookmark and Share
close

קצין שתקף מפגינים יקודם וימונה למפקד תחנה

קצין במשטרה קודם למפקד תחנה ולמרות שנטען כי נהג באלימות כלפי מפגינים, ואף הועמד לדין משמעתי בגין תקיפת מפגינה. המשטרה: "לא נמצאה סיבה לא לאפשר לו לעבור לתפקיד"

איתמר קציר

פרסום ראשון: סגן ניצב יצחק מנשי משמש כסגן מפקד תחנת לב של המשטרה, האחראית על השיטור בכל מרכז תל אביב. אחד מהדברים המאפיינים את הגזרה הזו הוא ריבוי ההפגנות בה, ולא אחת נשמעו טענות לגבי אלימות שוטרים בהפגנות שונות.

בתיעוד מתוך סרטון שצולם בהפגנות הגז, ניתן לראות את מנשי תוקף מתלוננת ומפיל אותה לרצפה. התיק נגדו במח"ש נסגר, אבל הועבר לדין משמעתי במשטרה במתכונת של דן יחיד. בינתיים המינוי של מנשי לתפקיד מפקד תחנת גלילות החולשת על אזור הרצליה ורמת השרון מתעכב.

עורכת הדין נעה לוי מהמיזם נגד אלימות שוטרים של הוועד נגד עינויים, המייצגת את המתלוננת בתיק, מקווה שהמינוי של מנשי יבוטל: "נשאר לנו לחכות ולראות האם המשטרה תמנה אותו לתפקיד בכיר יותר, למרות שהיא יודעת לכאורה שהשוטר אלים באופן סדרתי, או שהיא תיתן מסר ברור לציבור שזו לא דרכה".

זו לא הייתה היחידה נגד מנשי, מחר תוגש נגדו ונגד שוטרים אחרים תביעת נזיקין בגין מעורבות בשבירת מצלמה של שתי מפגינות במחאת הקהילה האתיופית. חוץ מזה, שמו מוזכר בשלוש תלונות במח"ש, בין היתר זו של יונתן בר אור, שטוען כי הותקף על ידי מנשי בהפגנות נגד מתווה הגז: "פתאום ללא התראה מוקדמת התנפל עליי הקצין שהיה במדים תקף וחנק אותי".

שלוש התלונות נגד מי שעומד להתמנות למפקד תחנה, אדם שבא במגע עם הציבור ואחראי על ביטחונו, נסגרו בלי חקירה או מחוסר עניין לציבור. ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מדובר ברצף של אמירות שאין להן תימוכין במציאות. מבירור שערכנו מול מח"ש עולה כי הקצין אינו חשוד בתיק של בר אור ושתיים מהתלונות נסגרו בלי חקירה".

בכל הנוגע לתיק של המתלוננת מוסרים מהמשטרה כי "לאחר שהתיק נסגר, הועברו החומרים למחלקת המשמעת של המשטרה והוחלט על העמדתו לדין משמעתי בהליך של דן יחיד, בהתחשב במכלול הנסיבות. לאור האמור, לא נמצאה כל סיבה שלא לאפשר לקצין להמשיך את שירותו במשטרה בתפקיד רוחבי, ולכן הוחלט על העברתו לתפקיד".

12/01/17 | 06:40