חדשות
  Bookmark and Share
close

ניצולי שואה - לא ביערותינו: קק"ל מתנערת מסיורים לניצולים

בקרן הקיימת לישראל נדמה שיש כסף להכל - כשזה נוגע לעשרות מיליונים לארגונים פוליטיים, לפרויקטים עירוניים, נסיעות חברי הנהלה ודירקטוריון; אבל לטיולים של ניצולי השואה ביערות הקרן - אין

אבנר הופשטיין

החלטה תמוהה בקרן הקיימת לישראל הביאה לביטול המימון שייועד לסורים של ניצולי השואה באתרי הקרן. לכאורה כסף למימוש אחת מהמשימות החשובות שבשבילן הקרן הוקמה מלכתחילה - חינוך לקשר עם הסביבה והיערות.

בשנת 2015 נהנו מהסיורים הללו לא פחות מ-2,000 ניצולי שואה. אז תקצבה קק"ל את המבצע ב-550 אלף שקלים. במרץ השנה שוחחה נשיאת הקרן לרווחת ניצולי השואה, לימור לבנת, עם  יושב ראש קק"ל, דני עטר, וביקשה את המשך המימון למען ניצולי השואה. בעקבות זאת קיבל ביוני הדירקטוריון של הקרן החלטה להקים ועדה שתבחן אפשרות להרחיב עוד יותר את היקף הסיורים. עם זאת, יד ימין נוטעת בזמן שיד שמאל גודעת באבחה.

ועדה כזאת לא הוקמה, ופחות משלושה שבועות אחרי החלטת הדירקטוריון הובא הנושא משום מה לוועדת ההתקשרויות של קק"ל. בוועדה מטעם הקרן קיבלה החלטה מנוגדת להחלטת הדירקטוריון - לקצץ ללא נימוק את המימון לכ-100 אלף שקלים בלבד.

עם זאת, גם כסף זה, מתברר, לא ניתן למימוש מכיוון שקק"ל מתנערת ממחויבותה לקחת אחריות על הסיורים. כשזו מטילה את כל נושא הביטוחים, האבטחה ושאר המנהלות לפיתחה של הקרן לרווחת ניצולי השואה.

מהקרן לרווחת ניצולי השואה מסרו מנגד: "אנחנו לא יכולים לנהל את הסיורים הללו אין לנו את הכלים לכך. נצטרך לוותר עליהם בכלל".

גורמים בקרן לרווחת ניצולי השואה מעידים כי הם מקבלים טלפונים מדי יום מניצולי שואה שמבקשים לקבל פרטים לגבי הטיולים האלה ונאלצים להשיב את פניהם ריקם.

למעשה מתקיימת כאן תופעה לא תקינה, שבה הנהלה מקבלת החלטה מנוגדת לזו שהתקבלה בוועד המנהל של ארגון. חברת הדירקטוריון נעמה שולץ כתבה לפני כמה ימים ליושב ראש הדירקטוריון, דני עטר: "ההתנהלות הזאת לא משקפת את רוח הדברים כפי שהוצגו על ידך. מיותר לציין שמאז שהנושא עלה לדיון ועד היום כבר יש כמה אלפי ניצולי שואה שכבר לא נמצאים איתנו".

מהקרן הקיימת לישראל נמסר בתגובה: "קק"ל גאה בתרומותיה הרבות למען ניצולי השואה בישראל, ותמשיך לפעול למענם גם בעתיד, באמצעות ארגונים שונים, ביניהם הקרן לרווחת ניצולי השואה. כל גוף שימצה את כספי הסיוע באופן תקין ואיכותי - מוזמן להגיש בקשה לתמיכה נוספת. במקביל, לאוא החשיבות הרבה שמחייבת הנהלת קקל לנושא ניצול השואה- תתבצע בחינה נוספת של הסוגייה".

21/09/16 | 11:05