חדשות
  Bookmark and Share
close

תחקיר גלצ: ביה"ס שפולש לשמורת הטבע ארבל

כפר הנוער התורני הוקם על שטחים חקלאיים בכפר זיתים שבגליל התחתון, ואט אט החל לקחת שטחים ולפלוש ושולי הגן הלאומי הסמוך. כעת רשות הטבע והגנים מאיימת בהליכים משפטיים

מערכת גלצ

לפני יותר מעשור הוקם על השטחים החקלאיים של כפר זיתים בגליל התחתון מיזם חדש ללא היתרי בניה: כפר נוער תורני ובו כיתות לימוד, מבני מגורים ועוד. עם הזמן גם התיאבון לשטח הלך והתעצם ובית הספר תפס עוד ועוד שטחים וקיבל חסות מרשת "אורט". ואז החל לפלוש גם לשולי הגן הלאומי ושמורת הטבע ארבל הסמוכה.

למרבה הפלא המועצה האזורית לא רק שלא הפעילה את סמכותה החוקית לעצור את המיזם אלא הפכה לתומכת נלהבת והובילה לפני שנתיים תהליך אישור והסדרה של הסבת השטחים החקלאיים בוועדות התכנון. נציגי אגודת כפר זיתים התקוממו כפי שמעיד חבר האגודה ינון דחבש, שהביע תמיהה על מה שכינה "הכשרת שטח של פלישה".

ברשות הטבע והגנים התנגדו למהלך כמעט מתחילתו. גם כשהמועצה האזורית החליטה להכשיר את המיזם בדיעבד, גם כאשר הוועדה הארצית לתכנון ולבניה הצביעה כדי לאשר. גורמים ברשות הטבע והגנים חששו מפגיעה בשטחים הפתוחים הצמודים לשמורה, וגם מהצורך להתכתש עם היזם על כל פלישה, כפי שמסביר גל אריאל, סגן מנהל מחוז צפון.

"אנחנו בהחלט התנגדנו במוסדות התכנון איפה שזה קם בסוף", אמר. "אילו היו מצמידים את המקום הזה לדופן של ישוב קיים הבעיה היתה נמנעת מלכתחילה".

ואכן, לא עבר זמן רב וחזונם של פקחי רשות הטבע והגנים כמו שאר ארגוני הסביבה קרם עור וגידים ובית הספר אכן החל לפלוש לשטח הגן הלאומי. ברשות הטבע והגנים מאיימים בהליכים משפטיים.

ברשת אורט מבטיחים בתגובתם להסדיר את נושא הפלישות במסגרת הדיאלוג עם רשות הטבע והגנים, כך גם ראש המועצה וכך גם מקים בית הספר עצמו. בקיצור, כולם בעד החוק, לפחות בתיאוריה. אבל מה בשטח? שם הסיפור כבר שונה.

04/09/16 | 07:39