חדשות
  Bookmark and Share
close

הנציג הסעודי לאזור: עדיין מוקדם לבקר בתל אביב

ד"ר אל-עשקי בראיון לגלצ: "ישראל לא תוכל לכונן יחסים עם מדינות המפרץ לפני פתרון הבעיה הפלסטינית". הוא מאשים את איראן בעידוד טרור, אך מכחיש מגעים עם ישראל. "העם הסעודי רוצה שלום"

ג'קי חוגי

ישראל לא תוכל לכונן יחסים עם מדינות המפרץ, בראשן סעודיה, לפני שהיא תחתום על הסכם הקבע עם הרשות הפלסטינית - כך אמר הבוקר (ראשון) הגנרל הסעודי דוקטור אנואר אל-עשקי, בראיון מיוחד לגלצ. בכך השיבה האישיות הסעודית למאמץ ישראלי מאחורי הקלעים, לחמם את היחסים עם מדינות המפרץ.

"לא יהיה שלום עם מדינות ערב תחילה", הוא קובע, "אלא עם האחים הפלסטינים קודם. אם הצעת השלום הערבית תיושם, הממלכה הסעודית ומדינות ערביות אחרות יכוננו נורמליזציה ביחסים עם ישראל".

עשקי ביקר בסוף השבוע ברמאללה בהזמנת הרשות הפלסטינית. שם הוא נפגש עם בכירים ברשות, ועם חברי כנסת ישראלים - עיסאווי פרייג' ומיכל רוזין ממרצ, קסניה סבטלובה ועומר בר-לב מן המחנה הציוני, וכן הרב מיכאל מלכיאור.

בראיון לגלצ הקפיד עשקי לא לחרוג מן הקו המדיני שהתוותה ממשלת סעודיה בשלל הסוגיות. הוא מאשים את איראן בכך שהיא המקור לסכסוכים במזרח התיכון.

"לממשלת איראן יש שאיפות חמדניות. היא רוצה לשלוט במזרח התיכון ולהגיע לים התיכון, כמו בימי דריווש הראשון", הוא טוען, "לכן הם מחוללים טרור, והדבר צריך להיפסק. איננו אויבים של איראן, אלא של המשטר שלה, שרוצה להתערב בעניינים של עמי האזור".

לשאלה, האם קיים שיתוף פעולה חשאי בין ישראל לסעודיה, טען דוקטור אל-עשקי: "למיטב ידיעתי, אין שיתוף פעולה בין הממלכה הסעודית לישראל בנושא המאבק בטרור. הן חולקות אותן נקודות מבט, אבל חלוקות בנוגע לפתרון. נכון שישראל ניצבת במאבק נגד הטרור, אבל אנחנו רוצים שהיא תעצור את הסיבות שהולידו את הטרור הזה, והן הסכסוך הישראלי-פלסטיני. כי די לנו בשפיכות דמים ומלחמות".

"הסכסוך הישראלי-פלסטיני איננו המקור לטרור, אבל הוא מייצר קרקע פורייה לסכסוכים כאלה באזור. מדינות סוחרות בבעיה הפלסטינית, בראשן איראן. אם הסוגיה הפלסטינית תיפתר, איראן לא תוכל לסחור בה", הסביר.
 
הבכיר הוסיף ואמר כי העם הסעודי מעוניין במגע עם ישראל: "העם הסעודי רוצה שלום. אם הזכויות יוחזרו לבעליהן, אני בטוח שהעם הסעודי והעמים הערביים כולם יהיו מרוצים, והשלום והנורמליזציה יוגשמו".

לסיום נשאל, אם הוא מגיע לרמאללה ולמזרח ירושלים, מדוע לא יבקר גם בתל אביב. "אין סיבה, מבחינה פוליטית, שאגיע לישראל", הוא ענה. "אבל בשנה שעברה הגעתי לירושלים והתפללתי עם אחיי מוסלמים את תפילת ערבית".

דוקטור אנואר אל-עשקי, בן ה-73, הוא משפטן בהשכלתו, ראש המרכז למחקרי משפט ואסטרטגיה בעיר ג'דה בסעודיה. מאחוריו קריירה ארוכה בשירות הצבא המלכותי הסעודי. בין השאר, שימש כמפקד הכוח הסעודי להשכנת השלום בלבנון, שנשלח ב-1977, בעיצומה של מלחמת האזרחים.

את הדוקטורט עשה באוניברסיטת גולדן סטייט בקליפורניה. פרסם כ-30 ספרים וקבצים מחקריים בנושאי צבא, אסטרטגיה ומשפט בינלאומי. ממשלת סעודיה אינה רואה בו נציג רשמי מטעמה, אבל מגעיו עם ישראל ומסעותיו לאזור נעשים בידיעה גמורה של המשטר.

24/07/16 | 10:04