חדשות
  Bookmark and Share
close

פרסום ראשון: אחוזי נכות גבוהים במפרץ חיפה מבשאר הארץ

לא מעט שמענו בחודשים האחרונים על זיהום האוויר באזור מפרץ חיפה, וההשלכות שלו. כעת נחשפים בגלצ נתונים חדשים ומדאיגים על שיעורי הנכות הגבוהים באזור לעומת אזורים אחרים בארץ

יערה שפירא

אחרי רצף נתונים ומחקרים בנוגע לשיעורי התחלואה הגבוהים במפרץ חיפה הנה עוד אחד, מדאיג במיוחד: ניתוח נתוני הביטוח הלאומי והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2015, מצביע על כך שבחיפה יש יותר נכים, בעיקר בשל מחלות שונות.

שיעור מקבלי קצבת נכות בקרב אנשים בין גיל 20 ל-64 בנפת חיפה עומד על אחד מכל 15: שזה כמעט 27% יותר מבתל אביב, וכמעט 47% יותר מאשר בירושלים. הנתון לא כולל תאונות עבודה. גם בקרב ילדים ובני נוער עד גיל 19 הפערים עצומים: אחד מכל 59 ילדים מוגדר כנכה - כמעט 29% יותר מאשר בירושלים, וכמעט 12% יותר מאשר בתל אביב.

סמנכ"לית המרכז למימוש זכויות רפואיות "לבנת פורן", דנה ויתקון, ניתחה את הנתונים ואמרה לכתבת גלצ: "מקבלי קצבאות מביטוח לאומי אומר שיש להם תחלואה יותר גבוהה מאשר בערים אחרות. בהינתן שאין סממן חיצוני לתחלואה יש להניח שהגורם הוא זיהום אויר".

עוד מסבירה ויתקון כי לשיעור נתמכי הקצבאות בפריסה גיאוגרפית מקדם התאמה מדויק יחסית לשיקוף סכנות בריאותיות אזוריות, בפרט כאשר מדובר בנתוני זכאות בקרב ילדים.

מנהלת עמותת "אזרחים למען הסביבה", ליאורה אמיתי, קוראת למשרד הבריאות לפרסם מיד את כל הנתונים הנוגעים לתחלואה בחיפה. לדבריה "הנתון באמת חשוב והוא מצטרף לשורה של נתונים. המחיר שהאוכלוסייה בנפת חיפה משלמת הוא מחיר גדול ולא יתכן שמשרד הבריאות מסתיר נתונים על עודפי תחלואה במפרץ חיפה".

מנגד, במשרד הבריאות דוחים את הניתוח שלפיו יש קשר בין שיעור הנכים הגבוה בנפת חיפה לבין שיעור התחלואה בה, ומוסרים: "מדובר בנתונים מנהליים של המוסד לביטוח לאומי המושפעים מגורמים רבים שאינם קשורים לבריאות, ולא ניתן להסיק מהם מסקנות".

26/06/16 | 06:35