חדשות
  Bookmark and Share
close

תחקיר: העברות הכספים הבעייתיות בקק"ל

בקק"ל מתכננים לזמן את חברי האסיפה לישיבה כדי לשנות את מסמך היסוד של הארגון, כדי לאפשר המשך העברות של מיליונים לארגונים חיצוניים על פי מפתח פוליטי

ראש דסק התחקירים - אבנר הופשטיין

כבר שנים שהקרן הקיימת לישראל מעבירה עשרות מיליונים מתקציבה לארגונים ובריתות הקשורים עמה. אלה מחולקים על פי מפתחות קואליציוניים - וכל מפלגה, המיוצגת בדירקטוריון, מקבלת את ליטרת הבשר ההיסטורית שלה. כך פעלה השיטה, עד שבשנת 2014 ביקש דו"ח הביקורת לעשות לה סוף. קק"ל בדיוק הוכרה באותה תקופה כחברה לתועלת הציבור המחויבת על פי כללי רשם ההקדשים לאשר כל העברה כזאת כחוק.

גם יו"ר ועדת הביקורת החיצונית, השופט אורי שטרוזמן, הבהיר לא מכבר ל-37 חברי הדירקטוריון המחולקים על פי מפתח מפלגתי, כי יש לשים סוף לחגיגה ואין לחלק עוד כספים לארגונים המקורבים למפלגותיהם. הדבר מנוגד לחוק, קובע שטרוזמן, והדירקטוריון "יעמוד על כך לדין בבוא העת", כהגדרתו.

מה עשו חברי הדירקטוריון כדי להכשיר את השרץ? הם קיבלו החלטה בדירקטוריון, להזרים 18 מיליון שקלים בניגוד לכללים של השופט שטרוזמן, ועכשיו בכוונתם לשכתב את החוק עצמו כך שיתאים לצרכים הפוליטיים שלהם.

אתמול יצא מכתב לחברי האסיפה הכללית. הוא כולל שורה של "תיקונים למטרות קק"ל". למשל, סעיף המאפשר "העברה לבריתות ציוניות, לארגונים ציוניים, לזרמים דתיים ולתנועות הנוער".

סעיף אחר מדבר על "קשר בלתי אמצעי אל הציבור" באמצעות העברת עשרות מיליונים לארגונים ובריתות כמו הזרמים האורתודוכסי, הקונסרבטיבי והרפורמי, נעמ"ת, או עמותות המזוהות עם הליכוד, מרצ, הבית היהודי ועוד. 

בכירים בקק"ל נדהמו אמש לשמוע על התוכנית החדשה שמאפשרת שוב לחברי הדירקטוריון והאסיפה לחלק לעצמם את העוגה. בשנתיים האחרונות הם מתריעים שוב ושוב אחרי מה שהם מכנים "כשר אבל מסריח".

גורם בכיר אמש אמש לגלצ כי "ראשי קק"ל שוב משתינים מהמקפצה, עושים מהחוק צחוק, ומחזירים את הארגון שנים אחורה, אל התקופות האפלות ביותר שלו".

מהקרן הקיימת לישראל נמסר בתגובה: "הצענו שיושב ראש קק"ל יעלה לשידור ויגיב על הדברים בצורה רצינית, אך לצערנו סירבתם ולכן אין לנו עניין לשתף פעולה עם הצורה המגמתית בה אתם מציגים את הדברים".

15/06/16 | 09:14