חדשות
  Bookmark and Share
close

"כמו אדם שירצח את הוריו ויבקש הכרה כיתום"

תחקיר גלצ: ראש עריית בת ים המודח ביקש כיסוי הוצאות מתקציב מימון הבחירות של המדינה על הוצאות המשפט שבעקבותיו נאלץ לעזוב את תפקידו, בו הואשם בשוחד בחירות, בתרומות אסורות ועוד


החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב מלפני חודשיים לבטל את תוצאות הבחירות בבת-ים המיטה קלון על העיר בפעם השלישית בחמש שנים. השופטת רות לב-הר שרון האשימה את ראש העיר יוסי בכר ואת פטרונו, ראש העיר הקודם שלומי לחיאני וכמו כן בכירי עירייה נוספים בשוחד בחירות שיטתי, במתן טובות הנאה בכמויות נרחבות, בתרומות אסורות ובפגיעה קשה בטוהר המידות.

כעת מתברר שבמחנהו של בכר לא מיהרו לשנן את הלקח. תחקיר גלצ מגלה כי את שכר הטרחה הגבוה ששילמו למשרד עורכי דינם המוכר בכר-פישר-אוריון ושותפים, עבור ניהול התיק הזה, ביקשו להטיל בדיוק על אותו הציבור אשר לטענת השופטת רימו. במקום לשלם את הוצאות המשפט מכיסם, דרשו כיסוי הוצאות ממימון הבחירות של מדינת ישראל.

עורך הדין אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון, סבור שמדובר בשיא של חוצפה ישראלי. לדבריו, "הדבר משול לאדם שרצח את הוריו ופונה למשרד הרווחה במדינת ישראל ומבקש שיכירו בו כיתום ויעניקו לו תמיכה מהמדינה בעקבות הסטטוס החדש שלו. עד כדי כך הדברים מופרכים".

תחילה ביקש ראש העיר המודח בכר ממבקר המדינה הוצאות משפטיות על פי הערכה של חצי מיליון שקלים, חלקם אפילו לא מגובה בחשבוניות. לבסוף הכיר לו מבקר המדינה בכ- 120,000 שקלים החזר בדו"ח הסופי.

יריבו של בכר בבחירות, עורך דין אלי יריב, אשר פנה לבית המשפט בדרישה לבטל את הבחירות וזכה, דרש שהכסף יוחזר: "דורש מהמדינה לתבוע מכל המעורבים בפרשת שוחד הבחירות בבת ים להחזיר את כל הכספים שנלקחו מהתושבים. על זה אני אאבק, ואם צריך ללכת לבית משפט ולתבוע, אעשה זאת בשם הציבור".

בתגובתו התחייב מבקר המדינה לבחון מחדש את ההחלטה: "משרד מבקר המדינה לומד לעומק את פסק הדין", מסר דוברו, "בהתאם לכך ישקול אם יש מקום לפתוח את הביקורת מחדש". הדובר מזכיר גם כי "על פי החוק בסמכות המבקר לפסול את הדו"ח ולקנוס את המועמד עד 15 אחוז מגובה המימון".

עו"ד שרגא קורא למבקר לפעול באופן מעשי לאלתר: "אפנה מכאן למבקר המדינה ואבקש ממנו שיחזור בו מההחלטה שלו ולא יכיר בהוצאות הללו כמוכרות ויקנוס את מר יוסי בכר בקנסות הגבוהים בחוק. זה המינימום שמבקר המדינה מחויב בו".

מראש העיר לשעבר בכר נמסר כי "כל עוד הליך הערעור נידון בבית המשפט העליון אין בכוונתי לעסוק בדברים אחרים".

06/06/16 | 08:47