חדשות
  Bookmark and Share
close

תחקיר גלצ: הגן והעמותה הלא קיימת

מי השתלט על קרקעות הליכוד בנס ציונה? דסק התחקירים של גלצ בחשיפה של חשדות לכאורה לפלילים בפרשה שבה גורמים בליכוד השכירו שטחי ציבור לגן ילדים וגבו כספים לעמותה שאינה קיימת

אבנר הופשטיין ואור שפירא

לפני חודשיים תיארנו בגלצ פרשה המתייחסת לקרקע מיטיבה השייכת לליכוד ולקרן תל-חי שבבעלותו בנס ציונה, 3 דונם, איזור מובחר שערכו האמיר והשתבח כידוע, ועל פי הערכות הכי שמרניות שווה לפחות 5 מיליון שקלים, יש אומרים הרבה יותר.

מבקר הפנים של הליכוד פנה בדו"ח חריף למוסדות התנועה ואמר כי מישהו השתלט על הקרקע, מקיים שם גן ילדים כבר 15 שנה, ולא משלם. הליכוד וקרן תל-חי מזניחים את הקרקע הזאת, מפסידים רבבות שקלים בכל שנה וזה לא תקין.

המבקר פנה אל יושב ראש  קרן תל-חי משה דולגין שאמר לו: אכן לא גבינו שכר דירה כי לא היו לנו את האמצעים לכך. כלומר, איפשרנו הלכה למעשה את הפלישה הזאת. את התשובה התמוהה הזאת דולגין ענה אז פחות או יותר גם לכתב הדסק.

התשובות הללו לא סיפקו את מבקר הפנים שהוציא כרטיס אדום, טיוטת דו"ח חמור ואמר "מדובר ברשלנות". ואז, באורח פלא - כסף מגיע לליכוד בפעם הראשונה מזה 15 שנה, קרוב לחצי מיליון שקלים, 470,000 שקלים במנה אחת נוחתים בחשבון של קרן תל-חי.

כשנבדק מי הבחור שטיפל בקרקע, מגיעים לחיים קרול-שוורץ, האיש שהשכיר את הגן והוא האיש שהיה לכאורה אחראי לגבות כסף ולהעבירו הלאה לבעליו החוקיים - מפלגת הליכוד. בשיחה שנערכה איתו אמר כי " אני לא יכול לדבר, לא יכול לדבר על זה".

מאז שידור התחקיר  נותרו מספר סימני שאלה וחלקם קיבלו מענה בשבועות האחרונים. מזל יצרה עימנו קשר, והיא מפעילה את הגן בפועל ב- 15 השנים הללו. היא אמרה: "סליחה דסק התחקירים, אני שילמתי למר קרול שוורץ ושותפו שנפטר בינתיים כסף כדין. 1000 דולר מדי חודש. שילמתי לפקודת אגודת בית"ר נס ציונה טבין ותקילין בצ'קים מסודרים".

מניסיונות לברר מהי אגודת בית"ר נס ציונה - מתברר שאין אגודה זאת. מדובר בארגון שהיה קיים לפני שנים רבות, בעבר הרחוק ואינו פעיל עוד. מברורים אצל מבקר הפנים הוא לא מכיר ארגון כזה, ומבירור אצל רואה החשבון של קרן תל-חי הוא מאשר: אגודת בית"ר נס ציונה היתה והכסף הגיע לפקודת אגודה שאינה קיימת - לא עבר לליכוד עד לאחרונה.

אז יתכן שאותו קרול-שוורץ באמת שיפץ בכספים את המקום, שזה טוב ויפה אבל כסף לליכוד הוא לא העביר. מזל אומרת שילמה חשבונות לעירייה ושילמה חשבונות חשמל. אבל מהכסף שהועבר לליכוד נוקו 121 אלף שקלים חובות ארנונה. הכיצד? מדוע משלמים חובות ארנונה פעמיים.

לא נותרה לנו ברירה ושבנו אל יושב ראש קרן תל-חי  לסבב שאלות חדש שלהם לא קיבלנו תשובות. לדבריו: "לא תקבל תגובה, אני שומר על זכות השתיקה". כדי  להשלים את המעגל בדקנו ונעשתה ההעברה בנקאית לליכוד בסך כאמור 470,000 שקלים כאמור נעשתה מחשבון שרשום על שמו של קרול-שוורץ ושותפו שנפטר בינתיים, כלומר בשליטתם. מקרול-שוורץ לא הושגה תגובה. הממצאים החדשים הועברו למבקר הפנים שלליכוד שאומר בתגובה: "מהפרטים החדשים עולים לכאורה חשדות למעשים פליליים ולפיכך עלי להעבירם למבקר המדינה כדי שיבחן אותם".

04/05/16 | 11:40